W samorządach

10 Forum Samorządowe - fotorelacja

Wraz z początkiem czerwca odbyło się jubileuszowe 10 forum samorządowe. Tegoroczna edycja została poświęcona głównie 10-letniej obecności Polski we Wspólnocie Europejskiej. Nie obyło się oczywiście bez zawiązań do obchodzonego w tym roku 25-lecia wolnej Polski.

- Za nami 10-lecie Polski w Unii Europejskiej, ale w tym miejscu nie ma co wspominać o nowych miejscach pracy, ilości dróg, czy nowoczesnej infrastrukturze za unijne środki. Warto zastanowić się co dała nam samorządność. W moim odczuciu to łatwiej wybudować drogę niż zmienić sposób myślenia. To ciężka praca samorządów, a  mieszkańcy uwierzyli w siłę swojego głosu. Przed nami dalsze wyzwania, dlatego wierzę, że forum jest fantastycznym miejscem do podejmowania nowych wyzwań. tymi słowami przywitał blisko 500 gości marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Wśród gości honorowych Forum znaleźli się dr Marek Prawda (Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny, Stały Przedstawiciel RP w UE), Adam Zdziebło (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju), Staffan Herrstrӧm  (Ambasador Szwecji w Polsce) oraz Annette Klein (Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku). To oni wraz ze znakomitymi panelistami, jak np. Géza Szősc (Pełnomocnik Rządu, Główny Doradca Premiera Węgier) czy Ugo Poli (Kierownik Projektu, Sekretariat Inicjatywy Środkowoeuropejskiej) starali się zatrzymać słuchaczy w namiocie konferencyjnym usytuowany przy samej plaży w Kołobrzegu. A ze względu na piękną pogodę pierwszego dnia konferencji zadanie nie należało do najprostszych. Mimo to, prelegenci sprostali wyzwaniu i frekwencja na sali nie zmalała do końca dnia. Udało się nawet zatrzymać młodych ludzi z Samorządowego Forum Młodzieży – to najlepsze świadectwo sukcesu.

 

 

Otwierając pierwszy dzień Forum wszyscy prelegenci podkreślali dwa najważniejsze wydarzenia dla Polski w ciągu ostatnich 25 lat. Staffan Herrstrӧm chwalił Polaków za fantastyczną pracę jaką wykonali od upadku komunizmu. – Dzisiaj sukcesy Polski są inspiracją i wzorem dla tych co zmiany mają przed sobą – podkreślił szwedzki ambasador. W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski mówiąc, że ćwierć wieku temu wszyscy chcieli coś zmienić, ale nikt nie wiedział w jaki sposób to zrobić w samorządach. Szybko okazało się, że samorząd radzi sobie świetnie i nie może być dobrej polityki rządu bez współpracy z samorządem. Sesję plenarną zakończył swoim wykładem Marek Prawda. 

 

 

Ambasador odniósł się m.in. do swoich doświadczeń ze Sztokholmu, z pierwszych lat XXI wieku. Podczas gdy w Polsce przeprowadzano referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, w Szwecji odczuwano problem z przekonaniem ludzi do bycia w Unii. Szwedzi mieli problemy ze wzbudzeniem europejskich emocji wśród obywateli. Mimo, że z początku, euosceptycyzm dotyczył również Polaków, to szybko się to zmieniło. Dziś większość Polaków deklaruje nastawienie proeuropejskie. – Mówi się o tym, że Polska nadal ma tę pierwotną pozytywną europejską emocję. – mówił podczas swojego wykładu Prawda. A co jego zdaniem samorządność wniosła do naszego życia?: - Pewien sposób promowania kraju, bo promocja to pokazanie wyrazistej odmienności i znalezienie języka, który o tym opowie. Kto może to zrobić bardziej przekonywująco niż regiony? – pytał ambasador.  I odpowiedział: - Polskie regiony w Brukseli pokazały Polskę przyszłości, Polskę kreatywną, która wie, że po roku 2020 nie będzie jechać na dotychczasowym zastrzyku  unijnych środków i będzie potrzebować innych atutów.

 

 

Pierwszy panel dyskusyjny poprowadził, znany dziennikarz Jarosław Kuźniar. Paneliści podmumowali członkostwo, nie tylko Polski, w Unii Europejskiej i zaznaczyli miejsce Polski w Unii po 10 latach obecności. Zdaniem Géza Szősc jeśli chcemy aby Unia była silna instytucjonalnie i gospodarczo, nie ma innej drogi ku temu jak wzmocnienie samorządów i aktywacja ich współpracy. Węgierski polityki wiec co mówi, bo członkostwo na Węgrzech jest obecnie bardzo niepopularne – rosną w siłę ugrupowania eurosceptyków.  Mimo to dzięki Unii rozwinęła się samorządność i współpraca Węgier z innymi państwami, w tym z polską. Stąd też Szősc upatruje szansę właśnie we współpracy samorządów.

 

 

Radości z wejścia Polski do Unii nie ukrywali Anette Klein oraz Staffan Herrstrӧm. Niemcom dawało to wielką nadzieję na ściślejszą współpracę z Polską i dalsze pojednanie narodów, mimo początkowych obaw związanych z wejściem Polaków na niemiecki rynek pracy. Tymczasem Szwedzi nie kryją, że ich kraj, a szczególnie szwedzka gospodarka bardzo zyskała na członkostwie Polski. Polskie członkostwo chwalił również dr Peter Kohnert, Dyrektor Wydziału ds. Eurpejskich i Międzynarodowych w Ministerstwie Gospodarki  i Spraw Europejskich Branderburgii: - Polska przez te lata bardzo się umiędzynarodowiła. Jest także przykładem jak wykorzystywać fundusze europejskie, rozwija się dzięki programom, takim choćby jak Erasmus. Jesteście jest ich najlepszym beneficjentem, czego gratuluję.

 

 

Drugiego dnia Forum, podczas kolejnego panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez Jacka żakowskiego,  paneliści  zastanawiali się jakie jest miejsce i rola europejskich samorządów w kształtowaniu przyszłej polityki Unii Europejskiej.  Starszy Ekonomista Banku Światowego dr Marcin Piątkowski obalił mit, iż źródłem kryzysu, który dotknął Irlandię czy Grecję były Fundusze Unijne.: - To nieprawda , że fundusze nie zostały wykorzystane przez Grecję, Portugalię czy Irlandię w sposób niewłaściwy. To efekt niedostatecznego zaangażowania w kryzys własnych instytucji i posiadanego kapitału ludzkiego. Nie możemy zapominać, że to właśnie Grecja, Portugalia, Włochy, Irlandia w ostatnich pięćdziesięciu latach rozwijały się bardzo dynamicznie. Kluczowym nacisk należy obecnie położyć na kapitał ludzki oraz wydolność i kwalifikacje instytucji wsparcia. Piątkowski chwalił, to, że Polska wydała wszystkie pieniądze z Unii, zaznaczył jednak, że w nowej perspektywie wyzwaniem będzie to by zbudować gospodarkę i społeczeństwo oparte o innowacje i komercjalizację technologii. 

 


Prof. Gerald Braun z Uniwersytetu w Rostoku uważa natomiast, że przed regionami stoją przede wszystkim trzy wyzwania: zaostrzona globalizacja, zmiany demograficzne i produkcja wiedzy. Stąd też zdaniem profesora Brauna w najbliższym czasie najistotniejsze będą inwestycje w szkolnictwo, naukę i badania. - Proponuję nawadniać istniejące oazy a nie szukać i ratować pustyń. Może to niesprawiedliwie, ale środki winny powędrować w te miejsca,  gdzie innowacje , biznes, nauka i  technologie już działają. – uważa Braun.

 

 

Ostatni panel Forum poświęcony został europejskim finansom. Wszyscy paneliści jednogłośnie uznali, że kwestią o fundamentalnym znaczeniu dla stabilności gospodarczej regionów i kraju jest odpowiednie planowanie strategiczne. Tylko dobre strategie konsekwentnie realizowane dadzą efekt w postaci silnych i konkurencyjnych samorządów. Zdaniem prof. Krystyny Brzozowskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego inwestycje publiczne są podatne na kadencyjność władz, co nie sprzyja ich efektywnemu wydawaniu. Zbyt często inwestuje się w krótkoterminowe przedsięwzięcia, takie jak np. drogi, które są łatwo zauważalne przez społeczeństwo lecz niekoniecznie zwrotne w przyszłości. Zdaniem prezesa Związków Banków Polskich powinna obowiązywać zasada „mniej pomników, więcej silników”. – To, że mamy pieniądze nie oznacza, że mamy wydać je mało sensownie. – tłumaczył Pietraszkiewicz. I dodał: - Polski samorząd musi budować wspólnie z przedstawicielami nauki zaplecze intelektualne, abyśmy odpowiadali, co jest ważne w Polsce i regionie za 5, 10 i 20 lat. Takie planowanie jest niezwykle ważne. Musimy wiedzieć, dokąd zmierzamy – wtedy jest łatwiej.

 

 

 

W tym roku debata podczas 10 Forum Samorządowego w Kołobrzegu koncentrowała się na europejskim wymiarze samorządów. Dziś nie wyobrażamy sobie przyszłości bez Unii. Co powinno być filarem rozwoju wspólnoty? Wszyscy paneliści zgodnie uznali, że rozwijanie samorządności w ramach Unii oraz budowanie polityki unijnej na gruncie subsydiarności, wzmocnienie europejskiej tożsamości i przekonanie obywateli, że ich głos ma realny wpływ na kierunek jej rozwoju.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane