100 mln na cyfryzację ośrodków kultury

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 30.05.2019
W samorządach
Ministrowie resortów cyfryzacji i kultury i dziedzictwa narodowego wspólnie zrealizują Program Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury, w ramach którego GOK-i otrzymają nie tylko nowy sprzęt informatyczny, ale również dostęp do internetu o wysokiej przepustowości.

Wszystkie Gminne Ośrodki Kultury (dalej: GOK) działające w 73 podregionach (NUTS-3[10]) będą mogły ubiegać się o środki z Programu Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury, który realizowany jest ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.W każdym z podregionów w ramach konkursu zostanie wyłoniony jeden projekt.

Minimalna wartość każdego z projektów to 450 tys. zł a maksymalna to niemal 1,4 mln zł. W sumie przewidziana alokacja na cały program wynosi 100 mln zł.

 

Szkolenia

Nowy program ma się opierać o trzy podstawowe filary: rozwój szerokich kompetencji cyfrowych uczestników programu, dostęp do szerokopasmowego internetu, wyposażenie w odpowiedni sprzęt umożliwiający podniesienie kwalifikacji. Docelowe te trzy elementy mają pozwolić na stworzenie w przyszłości sieci, która będzie wykorzystywana do dalszych działań służących rozwijaniu kompetencji cyfrowych, w szczególności na terenach wiejskich.

Według planów szkoleniami w ramach programu ma zostać objętych od 50 tys. do nawet 75 tys. osób - pracowników GOK oraz młodzieży do 18 roku życia. Szkolenia będą obejmować między innymi dziennikarstwo online, projektowanie graficzne, korzystanie z cyfrowych usług (administracja, bankowość, zdrowie), programowanie w różnych językach, sztuczna inteligencja i big data.

 

Dostęp do internetu

Z analiz Urzędu Komunikacji Elektronicznej jedynie 506 ( na ponad 2500 GOK) posiada dostęp do internetu o przepustowości powyżej 100 Mb/s. Pozostałe Ośrodki albo nie mają dostępu do internetu, albo mają, ale bardzo wolnego. W ramach Programu 1000 Gminnych Ośrodków Kultury ma zyskać dostęp do Szybkiego internetu do 2023 roku. Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienia z dostawcami internetu, którzy na własną rękę, bezpłatnie podłączą do internetu kolejne kilkaset placówek.

 

Nowy sprzęt

Szkolenia i internet to jednak a mało bez odpowiedniego sprzętu, dlatego w ramach programu placówki te dostaną też nowe komputery, tablety, maty edukacyjne, roboty, drukarki 3D oraz oprogramowanie

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.