Anna Zalewska: Pracodawcy chcą finansować szkoły branżowe

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 06.10.2017
Prawo
Podczas XV Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach z samorządowcami i dyrektorami szkół spotkała się minister edukacji Anna Zalewska. W trakcie swojego panelu zapowiedziała nie tylko darmowy internet dla szkół, czy interaktywne tablice w każdej klasie, ale również nowoczesne laboratoria. Minister rozmawiała z uczestnikami konferencji również na temat współpracy szkół branżowych z biznesem, kształcenia nauczycieli i dyrektorów.

Podczas dyskusji, którą w całości można obejrzeć na naszym facebookowym profilu „Pismo Wspólnota”, minister Anna Zalewska wyraziła swoje zaniepokojenie wyposażeniem szkół w pracownie przedmiotowe, również tych nowopowstałych. Tłumaczyła jednak, że inwestycje są po stronie samorządów i to one powinny realizować zadanie doposażenia szkół. Mimo tego zapowiedziała ministerialny program „Laboratorium”, w ramach którego samorządy będą mogły otrzymać pieniądze na doposażenie pracowni przyrodniczych.  

 

Pani minister obiecała także dostęp do szerokopasmowego Internetu (o prędkości powyżej 100 mb/s) dla wszystkich szkół. Co więcej mają one korzystać z sieci przez 10 lat za darmo.

„Za darmo” samorządy mają także dostać pieniądze na tablice interaktywne, które mają się znaleźć w ciągu dwóch lat w każdej klasie. – Nie możemy udawać, że chcemy zwiększać kompetencje informatyczne młodzieży i nauczycieli mówiąc, że mają to robić przy tablicy z kredą. – mówiła Anna Zalewska.

 

Podczas dyskusji w stronę Pani Minister padły także pytania dotyczące współpracy szkół branżowych kształcących w zawodach usługowych z biznesem. Przedsiębiorstwa usługowe to często niewielkie zakłady mechaniczne itp., które niechętnie "sponsorują" klasy. Minister Zalewska zapewnia jednak, że branże, również usługowe są chętne do współpracy ze szkołami.

-W poniedziałek spotykamy się z branżami usługowymi. Wszyscy są chętni do współpracy ze szkołami kształcącymi w zawodach usługowych. Trzeba się tylko na nich otworzyć. Pracodawcy nie tylko są gotowi do współpracy , ale nawet dołożą się do systemu. W kraju brakuje elektryków, informatyków. – mówiła Anna Zalewska. I dodała: - W ministerstwie trwają rozmowy chociażby z jedną ze spółek energetycznych, która da pieniądze na 40 klas w całej Polsce.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.