W samorządach Prawo Gospodarka

Artur Soboń apeluje do samorządowców o bonifikaty

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zachęca samorządowców do przygotowania uchwał w sprawie bonifikat przy przekształceniu gruntów mieszkaniowych w użytkowaniu wieczystym. Artur Soboń liczy, że bonifikaty te będą co najmniej tak wysokie jak te ustawowe, dotyczące gruntów Skarbu Państwa. Nie wspomina jednak, że im większe bonifikaty tym mniejsze wpływy do samorządowych budżetów, a wraz z likwidacją użytkowania wieczystego rząd zakręci kurek samorządowych dochodów z tego tytułu.

Wiceminister Artur Soboń zaapelował do samorządów o rozpoczęcie prac nad atrakcyjnymi warunkami przekształcenia użytkowania wieczystego we własność na gruntach użytkowanych w celach mieszkaniowych. Apel ma związek z ustawą, zgodnie z którą 1 stycznia 2019 r. rozpocznie się likwidacja użytkowania wieczystego. Na początek z mocy ustawy zostanie przekształcone we własność użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi na rzecz właścicieli domów i lokali położonych na takich gruntach. Dalej Artur Soboń zapowiada kolejne kroki zmierzające do całkowitej likwidacji instytucji użytkowania wieczystego w Polsce.

 

W przypadku gruntów skarbu państwa bonifikaty określa ustawa, a na gruntach samorządu określą je rady gmin.W odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.

W ocenie Sobonia ze względu na okres przedwyborczy - kwestie zakończenia kadencji i formowania się nowych rad miast mieszkańcy powinni jak najszybciej usłyszeć propozycje samorządowców. Zachęcał do tego, by przyjęto wysokie bonifikaty, aby przekształcenie było jak najtańsze i jak najlepsze dla mieszkańców.

Wiceminister zapewnił również, że z konkretnymi propozycjami bonifikat w wyborach samorządowych wystartują kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Zapytany o to jak dużymi, odpowiedział: - nie mniejszymi niż te, które przewiduje ustawa. Będą one dostosowywane do warunków lokalnych. 

 

- Samorządy zgodnie z konstytucyjną zasadą mają autonomię. Dlatego kieruję apel do samorządów aby rozpoczęły prace nad korzystnymi dla mieszkańców warunkami przekształcenia i uwzględniały lokalną specyfikę. Z pewnością bonifikaty nie powinny być gorsze. Nie narzucamy tych warunków, samorządy mają w tym pełną swobodę – mówił podczas konferencji prasowej Artur Soboń.

 

Artur Soboń nie wspomniał jednak, że wraz z likwidacją użytkowania wieczystego samorządy stracą jedno ze źródeł swojego dochodu. Do tej pory opłaty z tytułu użytkowania wieczystego trafiały bowiem do budżetów gmin. Likwidacja tej instytucji oznacza zatem dla gmin mniejsze wpływy do budżetu w kolejnych latach po przekształceniu. Trudno zatem szukać powodu, dla którego gminy miałyby same zrezygnować z części tego dochodu (wprowadzając bonifikaty), wiedząc, że utracą go całkowicie. Oczywiście poza korzystniejszymi warunkami dla mieszkańców. 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane