Prawo

Będzie obowiązek chipowania, schroniska tylko samorządowe

Na początku stycznia została skierowana do sejmu autopoprawka do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Przewiduje ona wprowadzenie centralnego rejestru zwierząt domowych oraz ogranicza możliwość prowadzenia schronisk dla zwierząt tylko do samorządu i podległych mu instytucji oraz organizacji pozarządowych.

Jeszcze w grudniu 2018 roku podczas posiedzenia zespołu ds. obszarów wiejskich przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowali, że po dwóch nieudanych próbach wpisania do rejestru prac rządu projektu, który przewidywałby wprowadzenie centralnego rejestru zwierząt domowych i obowiązku ich chipowania, rezygnują z pomysłu. Ale już na początku stycznia grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w sejmie autopoprawkę projektu ustawy w sprawie ochrony zwierząt.

 

W projekcie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt proponuje się wprowadzenie definicji schroniska oraz miejsca czasowego przetrzymywania zwierząt, objęcie schronisk kontrolą, jako działalności nadzorowanej, ustala się normatywy powierzchni, którą schronisko będzie zobowiązane zapewnić przetrzymywanym zwierzętom oraz doprecyzowuje formę prowadzenia schronisk.

 

Zdaniem autorów w obecnym stanie zwiększonej populacji  psów i kotów, w schroniskach i innych miejscach, ważnym staje się dookreślenie możliwości sprawowania odpowiedniego nadzoru nad dobrostanem we wszystkich miejscach gromadzenia zwierząt. Dlatego koniecznym jest wprowadzenie uzyskania zezwolenia na prowadzenie schroniska przez podmiot do tego odpowiednio przygotowany, a nie jak to jest obecnie, kiedy numer identyfikacyjny otrzymuje w zasadzie każdy wnioskodawca, po fakcie uruchomienia schroniska.

 

Jak przekonują posłowie PiS propozycja zdecydowanie utrudni również proceder wyłudzania pieniędzy od samorządów, ponieważ podmiot wyłapujący zwierzęta dziś może podać fikcyjny adres schroniska nieistniejącego, co również się zdarzało. Niezwykle ważnym jest dookreślenie normatywów powierzchniowych, ponieważ dziś występuje nadmierne zagęszczenie zwierząt, szczególnie w schroniskach patologicznych, nastawionych tylko na osiąganie jak największego zysku.

 

Miałby zostać wprowadzony obowiązek by schroniska dla zwierząt były prowadzone jedynie przez jednostki samorządu terytorialnego bądź ich jednostki organizacyjne lub organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, posiadające status organizacji pożytku publicznego. Tym samym schroniska nie będą mogły być prowadzone, jak ma to miejsce dotychczas, przez podmioty komercyjne. Zdaniem posłów dochodzi w nich często do nadużyć: wiele zwierząt w schronisku ginie, zwierzęta nie są rejestrowane, stanowią jedynie powód do ponoszenia nakładów przez gminy.

 

Zdaniem inicjatorów pomysły koszty wprowadzanych zmian w zakresie obowiązków nakładanych na jednostki samorządu terytorialnego są trudne do oszacowania ponieważ uzależnione są w dużej mierze od rozwiązań jakie zostały w danej jednostce przyjęte oraz od stopnia przestrzegania obowiązującego już prawa, gdyż wprowadzane  przepisy uniemożliwiają obchodzenie tego prawa.

 

Posłowie przewidują także powołanie centralnego rejestru zwierząt oraz obowiązek „chipowania” psów i kotów. W tym celu przygotowano w projekcie m.in. założenia do rozporządzenia ministra właściwego do spraw rolnictwa w sprawie maksymalnej wysokości opłaty za przeprowadzenie identyfikacji zwierzęcia.

 

Rozporządzenie określi maksymalną wysokość opłaty za przeprowadzenie identyfikacji zwierzęcia. Minister wydając niniejsze rozporządzenie powinien kierować się faktem, że opłata będzie obowiązkowa dla właścicieli, czasem wielu zwierząt jednocześnie, nie powinna być więc dla nich znaczącym obciążeniem finansowym.

 

Ponadto rozporządzenie winno uwzględniać przy ustalaniu maksymalnej opłaty za przeprowadzenie identyfikacji zwierzęcia wszelkie nakłady i koszty poniesione przez zobowiązany do przeprowadzania identyfikacji podmiot, w tym koszt elektronicznego transpondera i cenę usługi identyfikacji zwierzęcia z uwzględnieniem warunków rynkowych.

 

Projekt do pobrania tutaj:

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane