Białystok bonami dofinansuje szkolenia

Autor: Justyna Kamińska / 11.01.2018
Urząd Miasta w Białymstoku i starostwo powiatowe w Sokółce rozpoczynają realizację projektu „Bony na szkolenia”. Już od 15 stycznia będzie można aplikować o dofinansowanie na kursy języków obcych, szkolenia informatyczne, studia podyplomowe, kursy kompetencji ogólnych, kwalifikacyjne kursy zawodowe i kursy umiejętności zawodowych. Wsparcie finansowe ma szanse otrzymać ponad cztery tysiące siedemset dorosłych osób z Białegostoku, powiatu białostockiego i powiatu sokólskiego.

Bony na szkolenia” jest programem, z którego będzie można korzystać do 30 czerwca tego roku. W jego tramach o dofinansowanie do szkoleń mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 rok. Ich zgłoszenia zostaną następnie zweryfikowane podczas doradztwa edukacyjno-zawodowego. Wtedy, jak informuje Departament Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Białymstoku, ustalane będą formy i zakres kształcenia, uzależnione od faktycznych potrzeb i od sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Okazuje się, że jest o co walczyć. Kwoty dofinansowania nie są małe. Maksymalnie na studia podyplomowe jedna osoba może dostać 9 tys. zł, na kursy zawodowe 15 tys. zł. Budżet projektu to ok. 50 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Ci, którzy chcą skorzystać z dotacji, muszą wyłożyć z własnej kieszeni 12 proc. kosztów kursu lub studiów.

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku powiedział, że z projektu, według założeń, skorzysta ok. 2,7 tys. mieszkańców miasta. Jak dodał, "praktycznie z tego projektu nikt nie jest wykluczony", wnioski mogą składać i pracujący, i bezrobotni. Przypomniał, że można dofinansowanie. Podkreślał, że jeśli będzie dużo chętnych, będą obowiązywać dodatkowe kryteria, np. będą preferowane osoby po 50-tym roku życia. Runek usług szkoleniowych się rozwinie, będzie trwał do 2020 r.

Źródło i zdjęcia: Urząd Miasta Białegostoku

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.