Chorzów postanowił wrócić do swoich uzdrowiskowych korzeni

Autor: Sławomir Bukowski / 30.10.2018
Miasto planuje zrewitalizować skwer i postawić tam dużą tężnię solankową.

Niewiele osób wie o tym, że na terenie Chorzowa  na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju. 

 

– Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominała tężnia solankowa. Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji chorzowianie będą chętnie tutaj wypoczywali – mówi prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Drewniana konstrukcja wypełniona tarniną stanie na placu Hutników. Powstały wokół niej aerozol będzie bogaty w cenne mikroelementy m.in. sód, potas i jod. Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje.


– W tężni zastostujemy gałęzie z regionu, w którym jest bardzo czyste powietrze. Tarninę będziemy dowozić specjalnie z Bieszczad – tłumaczy wykonawca tężni Krzysztof Łazarz z firmy Rudex Szczecin. – Woda przyjedzie do Chorzowa z Zabłocia i Ustronia.

Zmieni się również wygląd skweru wokół tężni: powstaną ścieżki rowerowe i spacerowe. Nie zabraknie zieleni i ławeczek. Pojawi się nowe oświetlenie.


Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni to ponad 5 mln zł (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata). Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2019 roku.

 

Oprac. na podst. inf. UM Chorzów

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.