W samorządach

Czujniki monitorują jakość powietrza

Trzy czujniki będą mierzyły poziom zanieczyszczenia powietrza w Oświęcimiu. Urządzenia znajdą się na osiedlu Chemików, na starówce i w dzielnicy Zasole. Zaczną działać 15 grudnia. Czujnik sprawdzające jakość powietrza są już w wielu innych miastach. Umieszczane są na dachach szkół, przedszkoli czy miejskich budynków. Wyniki pomiarów można na bieżąco sprawdzać w internecie. Takie urządzenia funkcjonują w Krakowie, Sosnowcu, Nowym Sączu, Gliwicach. Kupują je także małe miejscowości, np. Olkusz, Pawłowice, Brzesko, Dębica czy Muszyna.

Czujniki informują w czasie rzeczywistym o stężeniu pyłów PM2,5, PM10, temperaturze, ciśnieniu atmosferycznym oraz wilgotności powietrza. Przesyłają dane do serwera, a ten umieszcza je na odpowiedniej platformie.

 

Czujniki pojawiły się niespełna rok temu w podkrakowskiej gminie Zielonki. – Zanim to się stało, poprosiliśmy Krakowski Alarm Smogowy o wykonanie badań powietrza profesjonalnym sprzętem. Wyniki były niepokojące – tłumaczy Małgorzata Fordymacka, kierownik referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Zielonki. – Podjęliśmy wtedy decyzję o zakupie stacji badawczej, ale ceny atestowanych urządzeń były wysokie, moglibyśmy kupić tylko jedno urządzenie, a gmina ma blisko 50 km kw. i tworzy ją 19 miejscowości. Wtedy pojawiła się alternatywna propozycja. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki wraz ze studentami AGH z Koła Naukowego Fizyków BOZON zaproponowało monitoring powietrza za pomocą małych urządzeń, które były na etapie testowania – dodaje Fordymacka.

 

Projekt „Powietrze na wagę złota” obejmował pilotażowe wdrożenie stałego monitoringu jakości powietrza na terenie gminy Zielonki. Zamontowano 12 czujników mierzących stężenie pyłów. Projekt o wartości 29,5 tys. zł, dofinansowany został przez samorząd woj. małopolskiego, powiat krakowski i Fundację dla AGH. Kolejnych 30 czujników kupiła już sama gmina.

Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza

Chcąc zapewnić pełną informację na temat jakości powietrza miasto we współpracy z Akademią Morską w Gdyni i Politechniką Warszawską wdrożyło pilotażowy system lokalnego monitoringu jakości powietrza. W 2016 r. na terenie Nowego Sącza zainstalowano 5 punktów pomiarowych pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1. W 2017 roku sieć została rozbudowana o kolejne cztery punkty pomiarowe. Mieszkańcy są szczególnie zainteresowani jakością powietrza w okolicach miejsc zamieszkania czy szkół. Wyniki pomiarów prezentowane są na stronie internetowej miasta. Lokalizacja punktów pomiarowych została wyznaczona w sposób zapewniający objęcie pomiarami charakterystycznych obszarów, przy uwzględnieniu położenia w kotlinie, kierunków przewietrzania, kumulacji źródeł niskiej emisji.

 

Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza

Aplikujemy o środki na wymianę pieców, modernizację taboru komunikacji miejskiej, prowadzimy działania edukacyjne – wszystko po to, by świadomość mieszkańców dotycząca zagrożeń wynikających z wdychania pyłu zawieszonego rosła. Sieć czujników pozwala nie tylko na bieżąco monitować stan powietrza. Ich przemyślane rozmieszczenie sprawia, że możemy analizować prądy powietrza, dzięki temu precyzyjniej wskazujemy źródła zanieczyszczeń.


Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska

Gmina Brzesko realizując plan gospodarki niskoemisyjnej, zobowiązała się do przekazywania społeczeństwu informacji o zanieczyszczeniach powietrza. Ponieważ na naszym terenie nie funkcjonował punkt pomiarowy WIOŚ, zdecydowaliśmy się monitorować powietrze za pomocą własnych czujników pomiarowych. Obecnie mamy 13 sensorów pomiarowych zlokalizowanych w sołectwach na szkołach podstawowych oraz w Brzesku w charakterystycznych punktach miasta. Ich lokalizacja oraz odczyty stanu powietrza widoczne są na stronie internetowej gminy

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane