Gabinety stomatologiczne we wrocławskich szkołach

Autor: Justyna Kamińska / 09.08.2017
W samorządach
W 10 wrocławskich szkołach podstawowych zostaną uruchomione gabinety stomatologiczne. Zadaniem pracujących w nich stomatologów będzie nie tylko leczenie uczniom chorych zębów w ramach kontraktu z NFZ, ale również o edukacja zdrowotna dzieci i rodziców oraz profilaktyka z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod. Miasto w 2018 roku przeznaczy na ten program 850 tys. zł oraz dodatkowo ok. 350 tys. zł na remont gabinetów.

W trosce o poprawę stanu zdrowia wrocławskich uczniów i lepszą jakość opieki stomatologicznej, po wakacjach ogłoszony zostanie konkurs na realizację programu "Profilaktyka choroby próchnicowej zębów u uczniów wrocławskich szkół podstawowych". Jego rozstrzygnięcie nastąpi w połowie listopada. Po kilku lub kilkunastu tygodniach potrzebnych na uruchomienie gabinetów, uczniowie wytypowanych  placówek  trafią pod opiekę stomatologów.

 

- Na razie gabinety będą działać w 10 szkołach. Chcemy jednak, by w przyszłości było ich więcej,  tak, żeby wszystkie dzieci zostały objęte opieką stomatologiczną i w razie potrzeby leczone  - powiedziała Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

 

Finansowany ze środków miejskich program oceniany będzie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W jego ramach będą wykonywane także te świadczenia zdrowotne, które nie są objęte finansowaniem przez NFZ.  Dzięki temu uczniowie będą mogli liczyć m.in. na lakowanie,  punktowe leczenie próchnicy oraz częstsze kontrole.  Będą leczeni nowocześniejszymi metodami niż wynikałoby to z kontraktu NFZ. -  Najnowocześniejsze technologie i  preparaty  będą stosowane nie tylko przy leczeniu już istniejącej próchnicy,  ale także w ramach profilaktyki,  po to, by tej choroby uniknąć  - zapowiada  Dominik Kłosowski, radny Wrocławia

 

We Wrocławiu ok. 86% uczniów szkół podstawowych ma próchnicę zębów i dzieje się tak mimo dostępu do świadczeń stomatologicznych finansowanych przez NFZ.  Co ciekawe, po zakończeniu zajęć lekcyjnych gabinety stomatologiczne nie będą zamykane na klucz - będą świadczyć usługi komercyjne.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.