Gliwice nie zwalniają tempa

Autor: Materiał promocyjny / 20.09.2018
W samorządach
Świetnie skomunikowane, nowoczesne i dynamiczne, z prężną gospodarką, przyjazną polityką samorządu wobec inwestorów i dobrą kondycją ekonomiczną. Takie właśnie są Gliwice, których rozwój napędzają m.in. wielkie miejskie inwestycje.

Gliwice to miasto ciągłego rozwoju. Na przestrzeni ostatnich lat zrealizowano tu wiele przedsięwzięć, które znacząco podnoszą jakość życia nie tylko gliwiczan, ale całego regionu. Nie do przecenienia jest wyjątkowa lokalizacja miasta pomiędzy autostradami A1 i A4 (krzyżującymi się na węźle Gliwice Sośnica, jednym z najważniejszych węzłów autostradowych w Polsce) oraz przy Drogowej Trasie Średnicowej.

 

Drogowa Trasa Średnicowa

Wewnętrzna „autostrada” górnośląskiej aglomeracji została otwarta w Gliwicach dokładnie 2,5 roku temu. Dzięki tej wielomilionowej inwestycji zauważalnie zmniejszył się ruch tranzytowy w centrum miasta, a czas przejazdu z Gliwic do Katowic skrócił się do kilkunastu minut.

 

Obecnie w Gliwicach trwa budowa południowej obwodnicy miasta, która połączy węzeł autostradowy Gliwice Sośnica z ul. Bojkowską. Przebudowano już kilkusetmetrowy fragment ul. Bojkowskiej, powstało turbinowe rondo. Koszt inwestycji to ok. 6 mln zł. Została sfinansowana z miejskiego budżetu.

 

Kolejny etap budowy obwodnicy południowej zakłada wykonanie połączenia ulic Bojkowskiej i Okrężnej oraz przebudowę ul. Okrężnej. Dzięki temu ul. Bojkowska zostanie połączona ze skrzyżowaniem autostrad A1 i A4. Nowe rozwiązanie umożliwi dojazd do intensywnie rozbudowujących się firm logistycznych zlokalizowanych w tamtym rejonie. 

 

 

Miasto szykuje się również do budowy zachodniej obwodnicy Gliwic. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace powinny ruszyć w przyszłym roku. Przewidziany do budowy odcinek będzie liczył 3,2 km i w przyszłości stanie się częścią drogi krajowej nr 78 relacji Chałupki – Chmielnik, przejmując ruch i funkcję drogi krajowej z obecnego, mocno korkującego się w godzinach szczytu, pobliskiego odcinka „78”.

 

Arena Gliwice pełna gości

Najnowsza i jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce rozpoczęła działalność w maju tego roku. Widownia na ponad 17 tys. osób oraz 10 hektarów terenu wokół do wykorzystania na zaplanowane już eventy przyciągają gości z Polski i zagranicy. Pierwsza, duża impreza w Arenie – wielkie transowe show Armina van Buurena – sprowadziła do Gliwic prawie 15 tys. widzów. Fantastyczną oprawę i przebieg miały również organizowane w tzw. Małej Arenie Gliwice majowe Mistrzostwa Europy w Ju-Jitsu.

 

Zapełnia się kalendarz imprez na kolejne miesiące. 5 października pojawi się w Gliwicach jeden z najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia – Radzimir Dębski. Dwudniowy festiwal Jimek+ ściągnie światowe gwiazdy, a uczestników zabierze w muzyczną podróż dookoła świata. Następna będzie megaimpreza z muzyką klubową – Sensation White. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń przewidzianych w najbliższych miesiącach można znaleźć na stronie Arenagliwice.com.

 

– Atuty Areny Gliwice otwierają przed miastem nowe perspektywy. Organizowanie wielkich widowisk muzycznych i imprez sportowych o randze międzynarodowej z pewnością podniesie atrakcyjność miasta i całej metropolii na mapie Europy – uważa prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

 

Wiele zmieniło się również w otoczeniu nowej hali widowiskowo-sportowej. Układ komunikacyjny wokół Areny Gliwice został przystosowany do wzmożonego ruchu, pobliska hala Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej została wyremontowana, zmodernizowano też efektownie jeden z największych parków w Gliwicach – park Chrobrego.

 

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe

To obecnie priorytetowa inwestycja dla gliwickiego samorządu i – przyszłościowo – kolejna wizytówka Gliwic. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy dworzec autobusowy i przebudowany zostanie znacząco układ komunikacyjny tej części miasta. Szacuje się, że całkowity koszt realizacji projektu może wynieść nawet ok. 250 mln zł, dlatego miasto planuje aplikować pod koniec 2018 roku o środki unijne. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Gliwice mogą ubiegać się o kwotę 130 mln zł.

 

 

– Gliwice nie zwalniają tempa rozwoju, bo pozwalają na to sprzyjające okoliczności, wypracowane sumiennie przez samorząd na przestrzeni dwóch dekad. Długofalowa, przemyślana polityka zarządzania miastem to najlepszy gwarant dobrej kondycji finansowej Gliwic. Od początku też zakładaliśmy, że zrealizowane w mieście wielkie inwestycje, takie jak Drogowa Trasa Średnicowa czy hala widowiskowo-sportowa Arena Gliwice, będą służyć nie tylko gliwiczanom. Taka perspektywa myślenia jest szczególnie ważna, gdyż wszelkie działania na rzecz poprawy szeroko rozumianej atrakcyjności śląskich miast pomogą walczyć z obecnymi problemami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – podkreśla prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.