Prawo

Gminy chcą możliwości kierowania na prace społeczne

Bez pośrednictwa powiatu na prace społecznie użyteczne. Burmistrz Kowala sugeruje zmiany w rozporządzeniu w sprawie trybu organizowania prac społecznie użytecznych.

Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala zgłosił na grudniowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rzadu i Samorządu Terytorialnego postulat uzupełnienia trybu w jaki organizowane są prace społecznie użyteczne. Chodzi o możliwość pominięcia skierowania bezrobotnego przez Powiatowy Urząd Pracy na mocy porozumienia pomiędzy gminą i starostwem.

 

To obecnie jedyny tryb skierowania do prac społecznych. Gmina przedstawia plany wykorzystania prac społecznych, a następnie na mocy porozumienia gmina - starostwo Powiatowy Urząd Pracy kieruje do gminy bezrobotnych, którzy nie posiadają prawa do zasiłku. Osobie uprawnionej wykonującej prace społecznie użyteczne przysługują świadczenia w wysokościach: 7,70 zł za każdą godzinę – w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 maja 2013 r., 8 zł za każdą godzinę – w okresie od 1 czerwca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. Starosta refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy do 60 proc. minimalnej kwoty świadczenia przysługującego za każdą osobę uprawnioną wykonującą pracę społecznie użyteczną, w terminie do 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku o refundację wraz z wymaganymi załącznikami.

 

 

– Problem w tym, że w okresach od listopada do marca każdego roku, ze względu na sprawy finansowe, kierowanie bezrobotnych do pracy w gminie jest przez powiat wstrzymywane. Generalnie obecny system jest dobry, ale posiada luki i powinien zostać uzupełniony o możliwość bezpośredniego skierowania do prac społecznych przez gminę i opłacenia pracy tylko z jej budżetu – uważa Eugeniusz Gołembiewski, który występował na posiedzeniu KWRiST w imieniu Unii Miasteczek Polskich.

 

Postulat ten znalazł poparcie u przedstawicieli resortu pracy. Jacek Męcina, sekretarz stanu w ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej poparł postulat burmistrza Kowala, stwierdził jednak, że wspomniana zmiana będzie wymagała także zmiany ustawy  o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Poprosił o przedstawienie konkretnych propozycji i współpracę z ministerstwem w celu zmiany przepisów.

 

Całe posiedzenie KWRiST były wyjątkowo zgodne. Pozytywnie zaopiniowano niemal wszystkie punkty porządku obrad, z wyjątkiem tych odesłanych do zespołów lub opiniowania obiegowego. Samorządowcy zaprosili na posiedzenie byłego ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, któremu dziękowano za współpracę i życzono sukcesów na nowej drodze. Byłego ministra żegnał też jego następca Rafał Trzaskowski. – Jestem zakłopotany, bo w Polsce zwykle gdy jakiś minister odchodzi, to znaczy, że wszyscy mieli już go dość, a jego ocena jest raczej negatywna. Widzę tutaj, że opinia o ministrze Bonim jest bardzo dobra. Chciałbym mu podziękować i wypada mi mieć tylko nadzieję, że jako jego następca okaże się równie zdeterminowany w dążeniu do osiągania konsensusu i cierpliwy w słuchaniu argumentów strony samorządowej – powiedział urzędujący minister nawiązując do słów samorządowców.

 

 

Porządek obrad posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniu 18 grudnia 2013.

TAGI: kwrist,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane