Jak samorządy skorzystały na Mieszkaniu plus

Autor: Materiał promocyjny / 07.09.2017
W samorządach
Zainteresowanie ofertą wyraziło ponad 100 samorządów, z około 70 z nich podpisaliśmy listy intencyjne, z czego z trzydziestoma mamy już warunkowe umowy inwestycyjne. Są też takie samorządy, na terenie których rozpoczęliśmy już budowę inwestycji – poinformował w Krynicy na Forum Ekonomicznym Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości.

Jakie wnioski płyną z dotychczasowej realizacji pilotażu rządowego programu mieszkaniowego? Odpowiedź m.in. na to pytanie starali się znaleźć uczestnicy debaty pt. „Polskie miasta przyszłości – jak finansować inwestycje w samorządach?”, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

 

 

– Samorządy, a przynajmniej ich spora część, będzie borykać się z coraz częstszym problemem, jakim jest konieczność angażowania własnego kapitału do realizacji inwestycji mieszkaniowych. Pilotaż programu Mieszkanie Plus oceniam dobrze. Samorządy nie chciałyby korzystać z narzędzia, które jest dla nich niekorzystne – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. 

 

Na temat programu wypowiedziała się również Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – W Gdyni program Mieszkanie Plus jest realizowany w formule, która cieszy mnie podwójnie, bo nasza pierwsza inwestycja, którą na początku lipca uroczyście ogłosił premier Mateusz Morawiecki, dokonuje się w partnerstwie z całkowicie prywatnym podmiotem. W ten sposób oprócz tego, że będziemy mieli nowe lokale, z których skorzystają nasi mieszkańcy, to dodatkowo skorzystają na tym nasze podmioty gospodarcze, czyli dwie spółki, które zawiązały to partnerstwo. W ten sposób zadajemy kłam tezie, że ten program zaszkodzi rynkowi – mówiła Gruszecka Spychała.

 

Bartłomiej Pawlak mówiąc o sukcesie pilotażu Mieszkania Plus, zwrócił uwagę na szybkie tempo jego realizacji. Jego zdaniem jednym z kluczowych elementów, które o tym sukcesie zadecydowały, jest stosunkowo prosta forma i zrozumiała koncepcja rządowego programu.

 

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.