Jarmarki bożonarodzeniowe

Autor: Justyna Kamińska / 20.12.2018
W samorządach
Ozdoby, regionalne smakołyki, sznury świateł, zapach jedzenia i jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Jarmarkom towarzyszy wiele imprez: koncerty, spektakle, pokazy artystyczne. Nie brakuje atrakcji dla dzieci i dorosłych. Coraz częściej pojawiają się lodowiska, karuzele, organizowane są konkursy. Jarmarki są atrakcją Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Opola. Coraz częściej organizowane są w mniejszych miejscowościach, nawet w gminach wiejskich.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola

I znowu opolski rynek tętni życiem w świątecznych klimatach. Mieszkańcy pokochali jarmark bożonarodzeniowy, dlatego w tym roku postanowiliśmy, że będzie on dłuższy o tydzień. Kolorowe stragany z wszystkim, czego dusza zapragnie, i pięknie przystrojone choinki to oczywiście stałe elementy kojarzone z tym wydarzeniem. Za każdym razem staramy się jednak wprowadzić dodatkowe atrakcje. Tym razem w sercu miasta stanął kilkunastometrowy diabelski młyn. Wstęp oczywiście wolny.

 

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wszyscy lubimy ten przedświąteczny czas, w którym, mimo że na dworze chłodniej, pogoda ducha nas nie opuszcza. Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu tradycyjnie wywołuje wiele uśmiechów wśród tych, którzy go odwiedzają. Ja też uśmiecham się, gdy myślę o społecznym aspekcie jarmarku. O otwarciu specjalnych przestrzeni dla organizacji pozarządowych, o współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w organizacji wigilii dla ubogich. To szczególna wartość tego czasu – myślenie o sobie nawzajem. We Wrocławiu robimy to nie tylko od święta, ale cieszę się, że także w tym rozświetlonym miejscu organizatorzy pomyśleli o takim wymiarze świąt.

 

Olimpia Schneider, Urząd Miasta Gdańska

Świąteczne ozdoby i smakołyki, przedmioty z duszą, wenecka karuzela z rumakami, lodowisko, koło widokowe AmberSky, Anielski Młyn, Zaczarowana Kareta – to tylko niektóre atrakcje gdańskiego jarmarku. W grudniu tradycyjnie najbardziej świątecznym miejscem w Gdańsku jest Targ Węglowy. Co roku pojawiają się kolejne dekoracje i ozdoby. Tegoroczną nowością jest koło widokowe AmberSky, wznoszące pasażerów na niebotyczną wysokość 50 metrów! Bajkową scenerię dopełniają świecące bombki giganty, bramy wejściowe, renifery, wenecka karuzela z rumakami, lodowisko i Przystań pod jemiołą, gdzie w zgodzie z tradycją zakochani mogą się pocałować. Na jarmarku spotkać też można gdańskie anioły i św. Mikołaja, pozującego do fotografii i wręczającego pamiątkowe pocztówki z dedykacją: „Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały!”.

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.