Prawo

Jedna apteka w powiecie nie wystarczy

W powiecie musi działać więcej niż jedna apteka całodobowa, tak aby mieszkańcy nie mieli problemów z dostępem do najbliższej placówki również w nocy, niedziele czy święta.

Rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów, burmistrzów i prezydenta miasta  z powiatu, ustaliła rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych z terenu powiatu na rok 2014. W załączniku od uchwały radni ustalili, że całodobowo w największym mieście powiatu będzie czynna wyłącznie jedna apteka, druga miała być czynna całodobowo tylko w określonych dniach. Tymczasem na terenie powiatu nie wskazano żadnej apteki, która byłaby czynna całą dobę.

 

Wyjaśnienia

Decyzja radnych zaniepokoiła wojewodę. Analiza załącznika do uchwały wskazywała bowiem, że tylko mieszkańcy miasta mają zapewnioną dostępność świadczeń aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne wolne dni od pracy, natomiast żadna inna apteka z terenu powiatu nie pracuje w porze nocnej, niedzielę, święta i dni wolne od pracy.

W odpowiedzi przewodniczący rady wskazał, że powiat wypełnił należycie obowiązek wynikający z art. 94 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne. Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na jego terenie dostosowany jest do potrzeb ludności i zapewnia dostępność świadczeń również w porze nocnej, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Przewodniczący wyjaśnił także, że przeprowadzono konsultacje z przedstawicielami aptek działających na terenie gmin miejskich, z których wynika, że zainteresowanie świadczeniami udzielanymi przez apteki w wyżej wymienione dni jest znikome do tego stopnia, że „dyżury” są bezprzedmiotowe i ekonomicznie nieuzasadnione.

Wojewoda nie uznał jednak, by to tłumaczenie było wystarczające i rozstrzygnięciem nadzorczym uchwałę unieważnił. Ostatecznie sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

 

Sytuacje nadzwyczajne

Sąd badając sprawę ustalił, że w orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, że w rozumieniu art. 94 ust. 1 ustawy rozkład godzin pracy aptek powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zarazem zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Oznacza to, że rozkład godzin pracy powinien być zarówno dostosowany do bieżących, codziennych potrzeb ludności na powszechne wykonywane przez apteki ogólnodostępne usługi, świadczone w zwykłych warunkach jak i nie może pomijać sytuacji nadzwyczajnych, których częstotliwości występowania nie sposób przewidzieć. Wspomniany rozkład powinien uwzględniać ponadto przypadki szczególne, niezwiązane bezpośrednio z zaspokajaniem zwykłych, codziennych potrzeb w zakresie zaopatrzenia w leki, w tym zapewniać jak najlepszą dostępność świadczeń aptecznych w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, gdy nie funkcjonują ogólnodostępne apteki.

Sąd podzielił stanowisko organu nadzoru zawarte w zaskarżonym rozstrzygnięciu nadzorczym, że ustalony w załączniku do uchwały rozkład czasu pracy aptek naruszył treść art. 94 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne. Ustalenie bowiem, że tylko jedna apteka na terenie całego powiatu czynna będzie całodobowo, a druga tylko we wskazane dni, nie zapewnia odpowiedniej dostępności do usług świadczonych w porze nocnej, święta i dni wolne dla mieszkańców całego powiatu i nie przewiduje, że mogą zaistnieć sytuacje nadzwyczajne, kiedy potrzebny będzie możliwie najszybszy dostęp do leków i usługi fachowego farmaceuty.

W świetle uchwały jedynie mieszkańcy największego miasta i miejscowości położonych w jego pobliżu mają zapewnioną dostępność do usług aptecznych we wskazanych okresach, natomiast mieszkańcy pozostałych dalej położonych miejscowości  w powiecie w sytuacjach nadzwyczajnych zmuszeni są do przebycia znacznych odległości w celu zakupu leków. Z przedstawionych przez pełnomocnika wojewody danych wynikało, że największa odległość jaką mieszkańcy musieliby przebyć do apteki wynosiła prawie 40 km.

 

Wyrok WSA w Łodzi z 11 kwietnia 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 187/14

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane