Gospodarka W samorządach

Karuzela z taryfami ruszyła. Pierwsze wnioski zatwierdzone

Do 19 kwietnia wydano 156 decyzji zatwierdzających – poinformowali nas urzędnicy Wód Polskich. Do nowego regulatora rynku wpłynęło 2554 wniosków. Znaczny odsetek wniosków zawiera jednak braki w dokumentacji i błędy. Ogromne jest zróżnicowanie przedsiębiorstw. Największe obsługują setki tysięcy klientów, najmniejsze przedsiębiorstwo dostarcza wodę 22 osobom. 1 m3 wody kosztuje (bez opłat abonamentowych) od ponad 57 zł do 1,5 zł.

Po raz pierwszy przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjne wysyłały wnioski o zatwierdzenie taryf do nowego regulatora rynku tzn. Wód Polskich. Obowiązuje nowy wzór wniosku o zatwierdzenie taryfy.  Przedsiębiorstwa miały czas na przesłanie wniosków do 12 marca. Na wydanie decyzji wobec wniosków dostarczonych w terminie Wody Polskie mają 45 dni. Termin mija więc 26 kwietnia tego roku.

 

Jak informują nas urzędnicy Wód Polskich napotkali oni na wiele problemów w trakcie analizy wniosków. Są one analizowane pod względem merytorycznym. Znaczny odsetek wniosków zawiera jednak braki w dokumentacji. Najczęściej sklasyfikowane to: brak wymaganych danych w projektach taryf, brak lub zbyt ogólne uzasadnienia wniosków, brak potwierdzeń zgodności z oryginałem na złożonych kopiach sprawozdań finansowych, drobne błędy rachunkowe, brak spójności danych prezentowanych w tabelach dołączonych we wnioskach.

 

W związku z tym do niedawna nie było żadnej zatwierdzonej taryfy (6 kwietnia). Do 19 kwietnia 2018 Wody zatwierdziły ich już 156, co w porównaniu do ok. 2500 wniosków, które wpłynęły do 12 marca jest nadal liczbą bardzo niewielką.

 

– Praca nad takimi wnioskami nie jest tak prosta, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. Należy bowiem wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, a to co wpływa na ostateczną cenę usługi, stanowi przedmiot naszych starannych analiz – mówiła w sejmie Joanna Kopczyńska, zastępca prezesa Wód Polskich. – Mogę solennie zapewnić, że szczególnie wnikliwej analizie poddamy te taryfy, które przewidują najwyższą cenę. Przede wszystkim dokonamy weryfikacji składników ceny wskazanych w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Bardzo często punktem odniesienia dla nas, przy analizie wniosków taryfowych, są taryfy, które przedsiębiorstwa, gminy lub zakłady budżetowe przedstawiały do finansowania unijnego – dodawała. 

 

 

Minimalne i maksymalne planowane ceny za wodę i ścieki (netto za 1 m3 bez uwzględnienia opłat abonamentowych).

najniższa stawka za wodę
powiat biłgorajski

najwyższa stawka za wodę
powiat żywiecki

najniższa stawka za ścieki
powiat ostrołęcki

najwyższa stawka za ścieki
powiat bielski

1,58 zł

57,02 zł

1,98 zł

34,94 zł

Oczywiście ceny dotyczą przedsiębiorstwa działającego na terenie powiatu biłgorajskiego, żywieckiego, ostrołęckiego i bielskiego. Wody Polskie nie podają dokładnie nazwy przedsiębiorstwa ze względu na tajemnicę handlową.

 

 

Jak informowała Kopczyńska obecnie w naszym kraju na rynku działa 960 przedsiębiorstw zajmujących się dostawą wody i odbiorem ścieków, 462 zakłady budżetowe, 546 gmin, 5 spółek wodnych oraz 55 różnych innych form organizacyjnych. – Warto odnotować, że najmniejszy wniosek taryfowy, który wpłynął do Wód Polskich, na marginesie mówiąc prawidłowo wypełniony, dotyczył taryfy za wodę dla 22 osób. Pokazuje on, jak bardzo zróżnicowany jest rynek, począwszy od ogromnych miast, w których liczba odbiorców, a nie mieszkańców, idzie w tysiące, aż do przypadków, w których taryfa jest ogłaszana dla raptem 22 osób – poinformowała Kopczyńska.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane