Katowice gospodarzem Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku

Autor: Sławomir Bukowski / 22.05.2019
W samorządach
Tę prestiżową międzynarodową konferencję organizuje agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich UN-Habitat.

O sukcesie Katowic w staraniach o organizację imprezy poinformowali na konferencji prasowej prezydent tego miasta Marcin Krupa oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

– Z niecierpliwością oczekiwaliśmy decyzji i spodziewaliśmy się, że dowiemy się o niej dopiero w przyszłym tygodniu podczas oficjalnego spotkania UN Habitat, agendy ONZ odpowiedzialnej za Światowe Forum Miejskie. Katowice miały bardzo silną konkurencję i pokonały Petersburg, Meksyk, a na samym finiszu Dortmund – mówił minister Jerzy Kwieciński. – Aplikując o możliwość organizacji forum przedstawiliśmy dynamiczną transformację naszego kraju w ostatnich latach. Jako symbol tych zmian pokazaliśmy Katowice, które przeszły metamorfozę z ośrodka przemysłowego w nowoczesne miasto kultury, biznesu i spotkań. Dziś Katowice mają swoje miejsce na mapie Polski i świata.

 

– To ogromne wyróżnienie nie tylko dla naszego miasta, ale dla całego kraju. ONZ już drugi raz doceniło potencjał i możliwości Katowic do goszczenia tak dużego wydarzenia, bo w grudniu zeszłego roku byliśmy gospodarzem Szczytu Klimatycznego. Warto podkreślić, że to dwa najważniejsze globalne wydarzenia organizowane przez ONZ, a sprawne zorganizowanie Szczytu Klimatycznego bez wątpienia wpłynęło na decyzję ONZ w sprawie Forum Miejskiego. Ogromnym wsparciem przy realizacji tej inicjatywy wykazała się strona rządowa, a przede wszystkim minister Jerzy Kwieciński. To pokazuje, że współpraca na linii rząd – samorząd przynosi realne efekty dla mieszkańców – podkreślał Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Do naszych największych atutów, które zrobiły wrażenie na delegatach ONZ podczas procesu aplikacyjnego, należy przede wszystkim udana transformacja, do której doszło w Katowicach w ostatniej dekadzie przy ścisłej współpracy z mieszkańcami. Ucieszył mnie fakt, że rosnąca partycypacja mieszkańców w sprawy miasta, zaangażowanie np. w budżecie obywatelskim czy tprężny sektor NGO i stymulowanie tych aktywności przez miasto zostały wysoko ocenione przez delegatów ONZ.

 

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF) to prestiżowa międzynarodowa konferencja, którą organizuje agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich UN-Habitat. Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w 2020 r. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi, natomiast poprzednie dwa spotkania, które zorganizowano w Kuala Lumpur w Malezji i w Quito w Ekwadorze, zgromadziły w każdym z tych miast ponad 20 tys. uczestników. Wydarzenie trwa tydzień. – Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dla ludzi zajmujących się polityką miejską, transformacją i rozwojem miast. Będzie to dla nas dobra okazja do wymiany doświadczeń i pokazania naszych osiągnięć w tym zakresie – podkreślał minister Kwieciński.

 

Zabiegi o przyznanie Katowicom możliwości organizacji WUF rozpoczęły się w zeszłym roku przy współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz miasta Katowice. Wśród polskich miast strona rządowa rozważała także wskazanie Warszawy, Poznania lub Łodzi. Jerzy Kwieciński oraz Marcin Krupa zaprezentowali w marcu tego roku kandydaturę Katowic w Kenii, następnie delegaci ONZ wizytowali Katowice.

 

Oprac. na podst. inf. UM Katowice

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, polityka miejska, Prezydent miasta,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.