Prawo

Klub radnych bez prawa do skargi

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym radni mogą tworzyć kluby radnych, działające na zasadach określonych w statucie gminy. Kluby są więc formą organizowania się radnych i jako takie nie posiadają podmiotowości administracyjnoprawnej.

Klub radnych złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na rozstrzygnięcie Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej dotyczące rozpoznania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy o udostępnienie informacji publicznej. W odpowiedzi na skargę Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej wniósł o jej odrzucenie – jako wniesionej przez podmiot nie posiadający zdolności sądowej, ewentualnie jej oddalenie.

 

Sąd odrzucił skargę. Wyjaśnił przy tym, że zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zdolność sądową posiadają osoby fizyczne, osoby prawne lub organ administracji publicznej a także państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, organizacje społeczne nieposiadające osobowości prawnej, inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli przepisy prawa dopuszczają możliwość nałożenia na te jednostki obowiązków lub przyznania uprawnień lub skierowania do nich nakazów i zakazów, a także stwierdzenia albo uznania uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa, a ponadto organizacje społeczne, choćby nie posiadały osobowości prawnej, w zakresie ich statutowej działalności w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób.

 

Sad podkreślił, że cecha zdolności sądowej została skorelowana z posiadaniem podmiotowości administracyjnoprawnej, czyli zdolności nabywania praw lub obowiązków w postępowaniu przed organem administracji publicznej. Stanowi ona atrybut tej podmiotowości, ponieważ każdy kto ją ma, musi mieć możliwość obrony swoich praw, również w postępowaniu sądowoadministracyjnym. W konsekwencji każdy podmiot mający podmiotowość administracyjnoprawną ma także zdolność sądową w postępowaniu przed sądem administracyjnym.

 

Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym radni mogą tworzyć kluby radnych, działające na zasadach określonych w statucie gminy. Kluby są więc formą organizowania się radnych i jako takie nie posiadają podmiotowości administracyjnoprawnej (postanowienie WSA w Olsztynie z dnia 11 października 2013 r. sygn. akt II SA/Ol 713/13, post. WSA w Szczecinie z dnia 18 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 1375/15)

 

Dokonana pod tym kątem analiza art. 25 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wskazującego podmioty posiadające zdolność sądową prowadzi do wniosku, że klub radnych, nie posiada zdolności sądowej. Nie jest więc podmiotem uprawnionym do złożenia skargi, stąd też złożoną w niniejszej sprawie skargę, jako niedopuszczalną, należało odrzucić.

 

(Postanowienie WSA w Rzeszowie z 7.03.2017 r., sygn. akt II SA/Rz 122/17)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane