W samorządach Prawo

Kolejne spory wokół dyżurów aptek. Ministerstwo zwleka ze zmianami prawa

Od roku w Ministerstwie Zdrowia leży gotowy projekt zmian w prawie farmaceutycznym, przygotowany wspólnie przez Naczelną Radę Aptekarską i Związek Powiatów Polskich. Rozmowy na jego temat się jednak przeciągają i cały czas nie znamy stanowiska przedstawicieli resortu.

Spór w powiecie śremskim wokół dyżurów aptek zaostrzył się pod koniec listopada 2018 roku. Wtedy to śremscy aptekarze napisali pierwszy list otwarty. "Bezduszne uchwały podejmowane przez pozbawionych refleksji radnych powiatowych, nie uwzględniają naszych uwag, postulatów i rzeczywistych możliwości pełnienia dyżurów. Oczekiwaliśmy, że lokalna władza, wybrana także naszymi głosami, będzie skłonna nas wysłuchać" – napisali w odpowiedzi, na ich zdaniem, niedostatek konsultacji przed przygotowaniem projekty uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek i punktów aptecznych ogólnodostępnych działających na terenie powiatu.

 

Kolejne działania obu stron prowadziły tylko do dalszego zaogniania sytuacji, która grozi brakiem dyżurów w całym powiecie od stycznia 2019 roku. Starosta zapowiedział w lokalnych mediach wypowiedzenie umowy jednej z aptek (znajduje się w budynku szpitala) i utworzenia tam innej apteki, która miałaby dyżurować całodobowo, a także w święta. Znalazło to potwierdzenie w nowych warunkach jakie zarząd szpitala przedstawił znajdującej się tam aptece.

 

W odpowiedzi aptekarze wystosowali drugi list (w całości do pobrania pod tekstem) uznając, że takie działanie starosty może przynieść tylko negatywne efekty. Ewentualna nowa apteka, po zamknięciu obecnie działającej, nie spełniła by wymogów ustawowych (po drugiej stronie ulicy znajduje się inna apteka, a prawo określa m.in. minimalną odległość od istniejącej apteki). Ich zdaniem spór może doprowadzić do likwidacji apteki i niemożliwości powstania w tym miejscu (w budynku szpitala i okolicy) kolejnej placówki. To zdaniem aptekarzy nie polepszy, tylko znacznie pogorszy dostępność do leków w powiecie.

 

O podobnych sporach pisaliśmy wielokrotnie. Na początku roku z dużym entuzjazmem przyjęliśmy informację o uzgodnieniach pomiędzy Naczelną Radą Aptekarską i Związkiem Powiatów Polskich. Obie korporacje zgodnie uważają, że obecne przepisy art. 94 prawa farmaceutycznego prowadzą do konfliktów pomiędzy władzami powiatów i aptekarzami i są właściwie niewykonalne. Prawo określa, że „rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy” oraz, że „Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego”.

 

Projekt, który został zaprezentowany w Ministerstwie Zdrowia i od roku jest rozpatrywany proponuje by dyżury apteczne finansowane były ze środków budżetu państwa za pośrednictwem NFZ. Przewiduje się wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 35 zł za godzinę dyżuru. Dyrektorzy oddziałów NFZ mieliby uzgadniać projekty uchwał rad powiatów, ponadto plan dyżurów (tak ma się nazywać załącznik do uchwały) ma być ustalany w taki sposób aby w tym samym czasie dyżur pełniły nie więcej niż dwie apteki ogólnodostępne. Takie rozwiązanie zagwarantuje, że środki publiczne na sfinansowanie dyżurów aptek nie będą wydatkowane w sposób niekontrolowany przez płatnika.

 

Ponadto w celu ograniczenie biurokracji zaproponowano ograniczenie przypadków, w których wyznaczenie aptek ogólnodostępnych będzie obligatoryjne. W powiatach, w których główne miasto ma powyżej 40 tys. mieszkańców oraz w miastach, w których nie ma siedziby zakładu leczniczego udzielającego świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, nie będzie potrzeby uchwalania „planu dyżurów”.

 

Autorzy zakładają, że nie jest konieczne wyznaczanie aptek w tych powiatach, w których działa mechanizm rynkowy. Ważną propozycją jest powiązanie usług świadczonych przez apteki w godzinach nocnych oraz dni wolne z siecią szpitali. Przewiduje się również możliwość odstąpienia od obowiązku ustalania dyżurów w przypadku w którym z przyczyn obiektywnych nie będzie realnych możliwości po stronie podmiotów prowadzących apteki zagwarantowania obsady kadrowej.

 

Powiaty i aptekarze razem w sprawie dopłat >>>

 

 

Do pobrania:

 

List przedstawicieli aptekarzy powiatu śremskiego <link file:109952_blank download file>

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane