Konwent śląskich prezydentów: samorządowa sieć, nowa perspektywa i ubytki

Autor: Andrzej Gniadkowski / 30.09.2019
W samorządach
Powinniśmy w gronie samorządowców usiąść do rozmów na temat tego, jak optymalnie stworzyć sieć szpitali i podzielić się zadaniami. Być może należy rozważyć też przygotowanie propozycji zmian prawnych – mówiła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej podczas Konwentu Prezydentów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Podczas Konwentu Prezydentów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego przedstawił stan negocjacji na temat nowego okresu programowania budżetu UE. Chodzi o lata 2021-2027. Temat ten zaczyna pomału interesować coraz większą grupę samorządowców, ale jak przyznał Olbrycht proces tworzenia budżetu unijnego dopiero się rozpoczął.

 

– Zgodnie z regulacjami mamy czas na to do końca 2020 r. W tym czasie nastąpi kilka ważnych momentów. Jednym z nich jest wyjście Wielkiej Brytanii z UE, które istotnie wpłynie na stan finansów unijnych, choć również na całe funkcjonowanie wspólnoty. Jeśli we wskazanym terminie nie uda się wypracować konsensusu w zakresie nowego budżetu, to zostanie wdrożony plan awaryjny. W jego ramach wydatkowanie środków unijnych w pierwszym roku nowej perspektywy będzie przebiegało na dotychczasowych zasadach – wyjaśnił.

 

Zdaniem Olbrychta w nowej perspektywie finansowej jest kilka tematów, które mają lub mogą otrzymać priorytet. To zmiany klimatyczne, polityka miejska czy powiązanie poziomu uzyskiwanych środków unijnych z rządami prawa.

 

Ważnym tematem poruszonym w trakcie Konwentu była aktualna sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego, m.in. w kontekście ostatnich zmian podatkowych oraz podwyższenia płacy minimalnej w perspektywie 2020 roku. Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Rybnika wprowadzając do dyskusji poświęconej tym kwestiom odniósł się do ostatnich rozmów strony rządowej i samorządowej:

 

– W trakcie dyskusji poruszonej podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego kolejny raz wyartykułowaliśmy, że zmiany związane z podatkiem PIT czy wzrostem płacy minimalnej rodzą istotne skutki dla naszych budżetów. Jednocześnie chcę wyraźnie podkreślić, że samorządy popierają sam pomysł podwyższenia płacy minimalnej. Jednak proponujemy, aby nie następowało to kosztem finansów gmin i powiatów, które przeznaczane są na realizację szeregu inwestycji i usług publicznych – powiedział. 

 

Dyskusja przeniosła się też na sytuację szpitali i tzw. sieć szpitali, która wzbudza spore kontrowersje. Zdaniem prezydent Rudy Śląskie samorządy powinny ustalić niektóre sprawy między sobą i dopiero później wystąpić z inicjatywą legislacyjną do rządu. Do uzgodnienia jest jej zdaniem m.in. podział zadań szpitali.  

 

Spotkanie odbyło się 27 września 2019 r. Jego gospodarzem był Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.