W samorządach

Kosmiczna atrakcja w Łodzi

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki to ok. 18 tys. metrów kwadratowych zrewitalizowanej zabytkowej fabryki, w której stworzono trzy ścieżki edukacyjne. Największą jest „Przetwarzanie energii”, trasa zbudowana w oparciu o historyczne eksponaty dawnej kotłowni. Pozostałe dwie to „Mikro- i makroświat” oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Obie mają pokazywać historie nauki od jej początków, aż po loty w kosmos. Otwarcie centrum planowane jest 7 stycznia 2018.

Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą historyczne elementy ścieżki edukacyjnej "Przetwarzanie energii". Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni.

 

Elementem, który uzupełnia ofertę popularnego Planetarium EC1 jest ulokowana w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa "Głębokiego kosmosu" należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie "Mikroświat - Makroświat". W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas.

 

Dzięki ulokowanej w historycznej chłodni kominowej kosmicznej ekspozycji polecimy wspólnie na międzynarodową stację kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty stacji.

 

Uzupełnieniem popularnego wśród łodzian planetarium jest kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej. Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby. Całością steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5 dostarczone przez Evans&Sutherland, działające na jedenastu komputerach.

 

Kino 3D jest integralną częścią jednej ze ścieżek edukacyjnych Centrum Nauki i Techniki, "Mikroświat - Makroświat". Jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiając pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy; jednocześnie są krótsze od tych w planetarium. Oglądać je można z 45 miejsc znajdujących się na czterech kanapach.

 

Przetwarzanie energii jest także tematem gry online. Gracze rozpoczynają dysponując skrawkiem pola i kieratem napędzany siłą fizyczną koni. Zadaniem gracza jest stopniowe rozwijanie swojego majątku i wprowadzanie kolejnych nowych technologii służących przetwarzaniu energii - młynów (wiatrowych, wodnych, parowych), a później elektrowni (np. węglowych, wodnych, wiatrowych, słonecznych, atomowych). Ważnym elementem rozgrywki jest ekologia. Dlatego, jeśli przesadzimy z budową źródeł zanieczyszczeń (elektrowni), cała plansza pokryje się smogiem. Przez całą rozgrywkę towarzyszy nam rozwijające się miasto, w którego modelach z łatwością możemy rozpoznać zabytki Łodzi. W grze występują również modele EC-1, EC-2, czy EC-3. Gracze w ramach rozgrywki mogą wykonywać zlecenia dla różnych klientów wspólnie ze znajomymi, bądź z nimi rywalizując. Gra dostępna będzie na platformy Facebook Gameroom, Adroid, iOS. 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane