W samorządach

Kto pierwszy: Sejm czy ministerstwo?

Posłowie chcą w lipcu zakończyć prace nad nowelą ustawy śmieciowej, Ministerstwo Środowiska swój projekt pokaże po wakacjach.

Sejmowa nadzwyczajna podkomisja, kierowana przez Tadeusza Arkita (PO), intensywnie pracuje nad dwoma poselskimi projektami: o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie ustawy o własności lokali (druk nr 2377) – przygotowanym przez klub Platformy Obywatelskiej, oraz o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (druk nr 2404) – autorstwa posłów SLD. Do połowy czerwca przyjmowano propozycje konkretnych zapisów w ostatecznej wersji projektu.

 

Zdaniem Tadeusza Arkita nowela powinna być gotowa w lipcu i jeszcze przed wakacjami sejmowymi zostać przegłosowana na posiedzeniu plenarnym.

 

O szczegółach planowanych zmian pisaliśmy już sporo we „Wspólnocie”. Doprecyzowane zostanie pojęcie właściciela nieruchomości, zapisany będzie obowiązek odbioru przez PSZOK-i popiołu z palenisk, wskazana zostanie minimalna częstotliwość odbioru odpadów komunalnych. Doprecyzowane też będą obowiązki gmin w zakresie sporządzania corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi.

 

Przy ustalaniu stawek opłat za gospodarowanie odpadami nastąpi odwrócenie podejścia. Dotychczas podstawowa była stawka za odpady niepoddane segregacji, w przypadku selektywnego zbierania miała być ustalona niższa opłata. Nowelizacja przyjmuje, że wzorcowa jest stawka za odpady zbierane selektywnie (to będzie zresztą obowiązkiem właścicieli nieruchomości, a nie ich dobrą wolą). W przypadku nieprzestrzegania obowiązku stosowana będzie wyższa, „sankcyjna” stawka opłaty. A egzekucją opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zajmą się urzędy skarbowe.

 

Nad własnym projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pracuje też resort środowiska – niezależnie od Sejmu. Powołany przez ministra zespół, kierowany przez prof. Andrzeja Kraszewskiego, przygotował zestaw rekomendacji, jak zmienić ustawę śmieciową. Opisaliśmy je szczegółowo w poprzednim numerze. Ciekawostką jest fakt, że gotowy zestaw rekomendacji jest… tajny, nawet uczestnicy zespołu prof. Kraszewskiego nie wiedzą, co się w ostatecznym dokumencie znalazło.

 

Posłowi Tadeuszowi Arkitowi udało się zaprosić na czerwcowe posiedzenie sejmowej podkomisji, na której omawiano poselskie projekty, wiceministra Janusza Ostapiuka. Zapewne głównie po to, aby resort miał świadomość, że prace nad nowelizacją się dublują i w Sejmie już za kilka tygodni będzie gotowy projekt, który najprawdopodobniej „wyprzedzi” projekt resortowy. Dla samorządowców najważniejsze, że wiele postulowanych przez nich zmian w końcu wejdzie w życie, szkoda tylko, że znów odbywa się to w chaosie i z opóźnieniem.

TAGI: gospodarka odpadami, parlament, sejm, ustawa o porządku i czystości w gminach,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane