Łódzkie Centrum Nauki i Techniki otwarte

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 08.01.2018
W samorządach
Można już zwiedzać niesamowite przestrzenie i wystawy przygotowane przez Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Wczoraj zostały one otwarte dla zwiedzających, na których czekały eksponaty zorganizowane w ramach trzech ścieżek edukacyjnych: „Przetwarzanie energii”, „Mikroświat – Makroświat” oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji”.

W tym wyjątkowym dla kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury momencie uczestniczyła prezydent Hanna Zdanowska oraz ostatni dyrektor elektrociepłowni EC-1 Andrzej Boroń. Goście w towarzystwie obecnego dyrektora EC1 Błażeja Modera złożyli w kapsule czasu przedmioty upamiętniające ten szczególny dzień. Wcześniej jednak symbolicznie uruchomiono elektrownię inaugrując jednocześnie pokaz wideo mappingu na turbozespole w Maszynowni EC1.

 

 

Do największych atrakcji należą oryginalne wnętrza i historyczne elementy ścieżki „Przetwarzanie energii”, która przedstawia poszczególne fazy działania elektrowni konwencjonalnej. Z tej części wystawy dowiedzieć można się, jak powstaje prąd, a w Rozdzielni z pomocą wyjątkowej gry kooperacyjnej nauczyć się, jak zarządza się jego dystrybucją.

 

 

Ogromne zainteresowanie zwiedzających wzbudziła „Strefa Głębokiego Kosmosu”. Jest ona częścią ścieżki „Mikroświat – Makroświat” i jednocześnie uzupełnieniem wiedzy z zakresu wszechświata i oferty Planetarium EC 1 – obiektu, który  zyskał miano jednego z cudów Polski. Zwiedzający mieli okazję wybrać się w podróż pozaziemską na Międzynarodową Stację Kosmiczną w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej, czy też z bliska zobaczyć oddalone o miliony lat świetlnych  galaktyki.

 

 

Do ostatniej sztuki wyprzedane zostały także bilety na pokazy wyświetlane w sferycznym kinie 3D. Z pomocą najnowocześniejszych technologii audiowizualnych widzowie mogli podziwiać projekcje uzupełniające i poszerzające wiedzę z zakresu kosmosu, energii, zasad przyrody, praw nauki i związanych z nimi wynalazkami.

 

 

Źródło: um.lodz.pl

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.