Lublin. Inspiruje nas wolność

Autor: Materiał promocyjny / 07.05.2018
W samorządach
Lublin to miasto o bogatej i pięknej historii, które w ubiegłym roku obchodziło swój Wielki Jubileusz 700-lecia. Przeżywając ten niezwykły czas, lublinianie pokazali, jak bardzo są dumni z historii i osiągnięć swojego miasta. Przypomnieli znamienitych lublinian, przełomowe wydarzenia, idee i dzieła. Wielki Jubileusz pomógł w dalszym budowaniu wspólnoty i tożsamości miasta w wymiarze kulturowym, historycznym i społecznym. Sięgając w głąb bogatej historii, z radością spoglądając na współczesne sukcesy, lublinianie udowodnili, że mieli wiele powodów do świętowania.

Rok 2018 przynosi kolejny jubileusz – 100-lecie odzyskania niepodległości. I tu ponownie historia Lublina stawia miasto w szczególnym położeniu.

 

7 listopada 1918 roku Lublin został pierwszą siedzibą rządu niepodległej Polski. Nasze miasto przez kilka dni pełniło funkcję stolicy kraju. W Lublinie powstawał zalążek nowej, wolnej, demokratycznej Polski dążącej do sprawiedliwości społecznej dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od pochodzenia, płci czy wyznawanej religii.

 

Na przestrzeni ostatnich stu lat Lublin był nie tylko świadkiem, ale i sprawcą wydarzeń kształtujących wolną Polskę. Świadome swojego dziedzictwa miasto rozpoczęło kolejny rok pod hasłem „Lublin 1918–2018. Inspiruje nas wolność”.
 
Pośród najważniejszych wydarzeń określających niepodległość lokuje się powstanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – uczelni, która w najtrudniejszych czasach była ostoją akademickiej wolności nie tylko w Lublinie, ale i całej Polsce. Obchody Jubileuszu przypomną o roli, jaką odegrał KUL w kształtowaniu Lublina jako prężnego ośrodka akademickiego.

 

Inspirując się ideą wolności oraz lubelską historią odzyskiwania wolności, wspólnie z mieszkańcami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi przygotowano wiele inicjatyw i wydarzeń celebrujących niepodległość Polski. W Lublinie chcemy świętować te obchody z dumą, ale przede wszystkim radością, sprawiając, aby był to czas twórczego i kulturowego odnoszenia się do najważniejszych wydarzeń minionego stulecia.

 

wolnosc.lublin.eu

 

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.