Magiczne miejsce Kawiarnia Mnie Mnie w Izabelinie

Autor: Anna Raczyńska* / 26.07.2019
Kawiarnia Dzieci Dzieciom to lokalna i niezwykle ciekawa inicjatywa w podwarszawskim Izabelinie. Jest to projekt angażujący dzieci i młodzież do współpracy w czasie wakacji. Jest to kawiarnia prowadzona przez dzieci (pod nadzorem dorosłych) dla dzieci (i rodzin). Dzieci najpierw w domach same pieką ciasta i ciasteczka, przynoszą je do kawiarni, a potem, już w kawiarni, przygotowują kawę herbatę oraz lemoniady. Kawiarnia, od początku lipca, działa w budynku Urzędu Gminy Izabelin.

Kawiarnia Dzieci Dzieciom, wakacyjny projekt dla dzieci i młodzieży, ruszyła na początku lipca i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców naszej gminy. Bardzo cieszymy się z każdej osoby, która nas odwiedza - z każdego gościa i z każdego „pracownika”. 


Uruchomiliśmy kawiarnię jako inicjatywę lokalną, pierwszą taką w naszej gminie. Zależy nam najbardziej na tym, aby nauczyć dzieci przedsiębiorczości i współpracy, aby potrafiły się zorganizować, razem coś wspólnymi siłami zrobić. Okazało się, że oprócz tego, że stworzyliśmy dzieciom miejsce do realizowania się, to dodatkowo wyniknęła z tego wyjątkowa okazja dla dorosłych do poznania się i nawiązania nowych relacji.  Podczas powstawania tego projektu zaangażowało się mnóstwo osób, którym jest blisko do idei wolontariatu, które poświęciły swój czas i talenty dla wspólnej sprawy. Mamusie z Izabelina i okolic stworzyły koncepcję i zadbały o przepiękny wystrój wnętrza, przyprowadziły swoje dzieci do współpracy. Tatusiowie od słowa do słowa ogarnęli całe przedsięwzięcie od strony remontu i wyposażenia i w ten sposób powstała zupełnie profesjonalna kawiarnia, z której jesteśmy ogromnie dumni. Od firmy DMD Budownictwo dostaliśmy ekipę remontową, która zupełnie odnowiła wnętrze - pomalowała ściany oraz podłogę, przystosowała lokal na potrzeby kawiarni i odremontowała dla nas taras i patio. Firma Gastro Max produkująca urządzenia do gastronomii zapewniła dla nas profesjonalne sprzęty, a Pluton i Caffe Team zadbali o wyśmienitą kawę i ekspresy do kawy z prawdziwego zdarzenia. Do tego firma Miloo Home dostarczyła nam meble, dzięki temu wnętrze naszej kawiarni nabrało tak ładnego wyglądu. 


Jesteśmy naprawdę wdzięczni za to ogromnie wsparcie jakie dostaliśmy od firm i od osób prywatnych. Każdego dnia spotykamy się z uśmiechem na ustach osób, które nas odwiedzają i dzieci zgłaszających się do projektu. To naprawdę niesamowicie budujące, że jest tyle chęci do współpracy, tyle życzliwości i bezinteresownego wsparcia. Dzieci pieką w domach ciasto, przynoszą je do kawiarni, a potem częstują słodkościami gości. W kawiarni stoi puszka na datki: „Dzieci dzieciom na sprzęt sportowy" to zbiórka publiczna o numerze 2019/3288/KS. Zbieramy na sprzęt sportowy - marzy nam się rampa na deskorolki, wokół, której zbierałyby się dzieci i wspólnie spędzały czas.


Nasze drzwi są otwarte dla wszystkich - zarówno gości jak i młodych współpracowników. Dzieci zapraszane są do projektu razem z rodzicami, mamy mnóstwo zaangażowanych mam i tatusiów, którzy pojawiają się u nas i prowadzą kawiarnię jako formę wspólnego spędzania czasu z dziećmi w czasie wakacji. Dla dzieci jest to wyjątkowa okazja by‚ pobawić się w dorosłą kawiarnię. Organizujemy różne wydarzenia - zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebooku „Mnie Mnie w Izabelinie” i zaglądanie do zakładki „wydarzenia” . Projekt jest dla wszystkich. Tę kawiarnię tworzymy razem. Tylko dzięki temu wygląda tak pięknie jak wygląda - lokalne małe firmy dają nam ogromne wsparcie! Artystka z Cut Art ozdobiła nasze ściany przepięknymi podświetlanymi obrazami, pracownia ceramiczna Formatka wyposażyła nas w ręcznie robione dzbanuszki i patery, kwiaciarnia Izabella wstawiła do nas imponujące rośliny, firma Zielono Mi położyła trawę na naszym patio, Totalna Reklama zrobiła dla nas bannery, firma Clean&Safety przeprowadziła dla dzieci szkolenie i wyposażyła nas w profesjonalną chemię do sprzątania. Dodatkowo pani z Galeria Ivet zrobiła dla nas na zamówienie specjalne podkładki pod talerze i filiżanki, a Figelo dało w prezencie coś dla naszych najmłodszych gości - placyk zabaw, które jest u nas na patio i dzieci uwielbiają się na nim bawić. Dla starszych dzieci i nastolatków firma Fritz-Kola dostarczyła dla nas napoje i skrzynki do siedzenia, dodatkowo prywatne osoby dały nam gry planszowe, książki i komiksy, więc teraz naprawdę każdy ma u nas co robić! Jest nawet międzynarodowo i rozwojowo, ponieważ firma Aneta’s English Books ufundowała dla nas książeczki brytyjskiego wydawnictwa Usborne po angielsku, a polska projektantka MOKI dała nam na konkurs swoje surferskie młodzieżowe gadgety. Ciągle szukamy pomysłów na współpracę, zapraszamy wszystkich chętnych, a najbardziej czekamy na gości, by przyszli, zjedli ciastko, wypili kawę i odprężyli się chwilkę!

 

 

Kawiarnia Mnie Mnie

ul. 3 Maja 42 

Budynek Urzędu Gminy Izabelin (wejście po schodkach od strony sosnowego patio)

 

*pomysłodawczyni projektu, trenerka i mediatorka

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.