Mazowsze podzielone, ale tylko statystycznie

Autor: Marta Kowalska / 03.01.2018
W samorządach
Po kilku latach analiz, prac i starań Mazowsze zostało podzielone. Jednak nie administracyjnie, ale statystycznie. To olbrzymi sukces Mazowsza, bo od 1 stycznia br. UE traktuje nas nie jako jeden spójny i szybko bogacący się region, ale dwie odrębne jednostki statystyczne. Decyzja ta pozwoli naszemu województwu korzystać z funduszy unijnych po 2020 r.

Od stycznia 2018 r. Mazowsze jest statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz posłowie i samorządowcy z regionu. Wniosek o uruchomienie procedury został opracowany pod koniec 2015 r. przez rząd Ewy Kopacz. Ostatecznie został złożony w lutym 2016 r.

 

– To ważny moment dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. Daje bowiem nam szansę na dalsze korzystanie ze środków unijnych. Od stycznia UE patrząc na Mazowsze, widzi dwa odrębne obszary wsparcia. Rozumie, że inne potrzeby ma stolica i okoliczne powiaty, a inne – reszta województwa. Stawka była bardzo wysoka. Statystyczne bogacenie się Mazowsza, w dużej mierze poprzez potencjał stolicy, mogło doprowadzić do radykalnego zmniejszenia środków unijnych dla naszego regionu. Rozwiązaniem była zmiana podziału statystycznego. I właśnie o to zabiegaliśmy już od 2011 r. – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

29 listopada 2016 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane Rozporządzenie Komisji (UE) w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS).  Nowy podział statystyczny obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Na poziomie NUTS 2 województwo mazowieckie, stanowiące dotychczas jedną jednostkę statystyczną tego poziomu, zostało podzielone na dwie jednostki statystyczne: region warszawski stołeczny – obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim oraz region mazowiecki regionalny – obejmujący pozostałą część województwa mazowieckiego. W efekcie liczba jednostek tego poziomu wzrasta w Polsce z 16 do 17.

 

Mazowsze w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

 

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.