Miasta w żałobie. Przyjaciele żegnają Pawła Adamowicza

Autor: Justyna Kamińska / 15.01.2019
W samorządach
W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza flagi miasta Gdańska na zostały opuszczone do połowy masztów. W Sopocie, Gdyni, Włocławku, Warszawie i wielu innych miastach wprowadzona została żałoba. W intencji zmarłego Prezydenta odprawiane są msze święte. Do dnia pogrzebu w Gdańsku oraz całym województwie pomorskim trwa żałoba. Gdańszczanie i gdańszczanki wpisują się do księgi kondolencyjnej, Aleksandra Dulkiewicz przyjęła propozycję premiera objęcia funkcji komisarza w mieście. W czwartek odbędzie się uroczysta sesja RMG.

W poniedziałek w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się msza św. za duszę Pawła Adamowicza. "To jest jego parafia, tutaj pan prezydent Paweł Adamowicz się wychowywał. Św. Brygida to jego miłość z czasów młodości. Tutaj był ochrzczony, przyjmował komunię św. i sakrament bierzmowania" - mówił proboszcz ks. Ludwik Kowalski. O godz. 20.30 modlono się w Archikatedrze Warszawskiej. Mszę koncelebrował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uczestniczyli w niej Prezydent RP wraz z małżonka, Premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu.

We wtorek w kościele pw. Najświętszej Maryi Królowej Polski w Gdyni odbędzie się msza św. w intencji zmarłego prezydenta Gdańska. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 18.30.

 

Tragicznie zmarłego prezydenta żegnają samorządowy w całej Polsce.


Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oświadczył: "Trudno uwierzyć w śmierć Przyjaciela. Całe życie poświęcił walce i pracy o wolność i demokrację. Od kilku lat, do samego końca, w sposób szczególny apelował o wzajemny szacunek ludzi, walczył o otwartość i tolerancję... Odszedł wspaniały Ojciec, Mąż, Syn, Prezydent Gdańska. Prezydent Miasta, które całkowicie zmieniło swoje oblicze dzięki pracy Pawła Adamowicza. Pawle, zawsze będziesz z nami".

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział o prezydencie Pawle Adamowiczu, że był to człowiek z pasją, człowiek z charakterem. "Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe; zmienił rzeczywistość materialną tego miasta" - podkreślił.

 

Kondolencje wyrazili również Ludwik Rakowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego: „Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – wieloletniego samorządowca, pełnego pasji do działania, zaangażowanego w sprawy społeczne, członka wielu stowarzyszeń i organizacji oraz Europejskiego Komitetu Regionów. Rodzinie i bliskim, składamy - w imieniu radnych województwa mazowieckiego oraz zarządu województwa - wyrazy głębokiego współczucia.

 

Wykorzystano materiały PAP, UM Gdańska

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.