W samorządach Gospodarka

Mieszkanie dla studenta

Zapewniają stypendia, gwarantują praktyki, staże, pomoc w znalezieniu pracy. Ale na tym nie koniec. Samorządy chcąc przyciągnąć studentów oraz zatrzymać w mieście absolwentów miejscowych uczelni, proponują im mieszkania z gminnych zasobów lokalowych. Łódzka rada miasta w Łodzi przyjęła właśnie uchwałę, w której wskazała 10 adresów lokali przeznaczonych dla studentów i absolwentów.

 

 

Program jest skierowany do studentów ostatniego roku oraz absolwentów łódzkich uczelni wyższych, którzy w momencie składania wniosku nie ukończyli 30 roku życia, którzy muszą posiadać rekomendację rektora. Oprócz tego do wniosku należy dołączyć oświadczenie o pozostawaniu w stosunku pracy oraz opinię pracodawcy o pracy zawodowej studenta bądź absolwenta.

 

Jak powiedziała Bogusława Kolis, dyrektor Biuro Gospodarki Mieszkaniowej UMŁ, od 20 listopada do 8 grudnia zainteresowani młodzi ludzie będą mogli składać swoje wnioski do Zarządu Lokali Miejskich (Piotrkowska 153). Przygotowane przez ZLM dokumenty uczestników konkursu trafią w styczniu 2018 r. pod obrady Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Rady Miejskiej w Łodzi. Komisja dokona wyboru 10 studentów lub absolwentów, którzy będą mogli wynająć mieszkanie. Nowi lokatorzy będą mogli wprowadzać się do mieszkań w pierwszym kwartale 2018 r. Wśród 10 mieszkań czekających na uczestników tegorocznej edycji programu są zarówno niewielkie lokale (ok. 25 mkw.), jak również większe (do 83 mkw.). Mieszkania mają od jednego do 3 pokoi, aneks kuchenny lub kuchnię oraz wszystkie media.  

 

Piotr Siedlecki, zastępca dyrektora Biura Gospodarki Mieszkaniowej UMŁ, przypomniał, że w poprzednich edycjach konkursu wynajętych zostało 60 mieszkań, a ubiegało się o nie blisko 420 chętnych. Umowy zawierane są ze studentami i absolwentami na czas trwania stosunku pracy, a posiadanie umowy o pracę jest warunkiem kontynuowania najmu przez kolejny rok. Istnieje możliwość zmiany tej umowy na umowę na czas nieokreślony, ale dopiero po 10 latach – decyzja należy do Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Rady Miejskiej. - Jednym z celów programu jest zatrzymanie w Łodzi młodych ludzi, którzy tu zdobyli wykształcenie - dodał dyrektor Piotr Siedlecki.

 

W poprzednich 4 edycjach miasto wynajęło 61 mieszkań dla studentów i absolwentów. Do dziś są one wynajmowane przez te same osoby.

 

Miasta przekazują mieszkania

Na początku roku akademickiego kolejni studenci zamieszkali w lokalach przygotowanych przez Szczecin. Do czterech mieszkań wprowadziło się 17 żaków. „Dom dla studenta” to wspólny program miasta oraz Szczecińskiego TBS. Mieszkania są wyremontowane. W pokojach są biurka, łóżka, szafy i komody. Kuchnia i łazienka – w pełni wyposażone. Mieszkania znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni. Wysokość czynszu to ok. 400 zł na osobę (bez mediów). Umowy najmu są zawierane na jeden rok akademicki z możliwością przedłużenia na następny okres.

 

Również władze Poznania starają się zapewnić młodym ludziom atrakcyjne warunki. Dlatego miasto i Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego stworzyły program „Mieszkanie dla absolwenta”. Mieszkanie można wynajmować nie dłużej niż przez 10 lat. W pierwszym naborze zgłosiło się 250 wnioskodawców. W 4 budynkach znajdują się 143 mieszkania – 77 jednopokojowych i 66 dwupokojowych. Wysokość czynszu odpowiada możliwościom finansowym ludzi na początku kariery zawodowej.

 

Podobne rozwiązanie wprowadzono w Sosnowcu. W stolicy Zagłębia do związania się na dłużej z miastem zachęca program „Mieszkanie dla absolwenta”, który uprawnia do wynajęcia mieszkania bez kolejki. Sosnowiec przygotował 30 lokali, o które mogli starać się najzdolniejsi absolwenci studiów o kierunkach zgodnych z wymaganiami rynku pracy. Czynsze kształtują się na takim poziomie, jak w mieszkaniach komunalnych. Miasto w generalny remont kamienicy, w której znajdują się lokale dla młodych ludzi, zainwestowało 1,6 mln zł.

 

Również Toruń w 2017 r., w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”, przeznaczył 5 mieszkań komunalnych dla najlepszych absolwentów toruńskich uczelni. Program miasto wdrożyło w 2015 r., co roku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przekazuje 5 lokali dla absolwentów.

 

 

 

 

Grażyna Szotkowska

prezes zarządu Szczecińskiego TBS

Podstawowym celem programu jest stworzenie przyjaznego systemu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych w czasie nauki, ułatwienie rozpoczęcia i kontynuowania kariery zawodowej w Szczecinie, a następnie trwałe związanie z miastem.

 

 

 

 

Iwona Matuszczak-Szulc

dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta w Poznaniu

Zależy nam, aby przyciągać i zatrzymywać w Poznaniu młode talenty, aby absolwenci studiów mogli w naszym mieście realizować swoje pasje, ambicje naukowe i zawodowe. Celem programu jest tworzenie dla nich dobrych warunków mieszkaniowych, ale przyczynia się on również do ogólnego rozwoju gospodarczego i społecznego miasta poprzez zapewnianie pracowników oraz tworzenie tętniących życiem obszarów. Program pozwala na polepszenie jakości życia młodych ludzi i ich usamodzielnienie. Warto dodać, że został on doceniony przez społeczność międzynarodową. „Mieszkanie dla absolwenta” jako jedno z 97 przedsięwzięć wyróżnione zostało tytułem Dobrej Praktyki programu URBACT (europejski program wymiany wiedzy i doświadczeń promujący zrównoważony rozwój miejski). Uznano, że Poznań jest w tym zakresie miastem godnym naśladowania, a jego doświadczenia można implementować w innych miastach.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane