Mieszkanie Plus: ludzie piszą, w jakim lokalu chcieliby zamieszkać

Autor: Sławomir Bukowski / 09.08.2019
W samorządach
Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3- pokojowe wykończone „pod klucz”. Od ponad miesiąca w Świdniku i Zamościu rodziny zainteresowane programem Mieszkanie Plus mogą wypełniają ankiety określające ich preferencje mieszkaniowe.

Celem ankiet jest zbadanie potrzeb rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Wśród pytań znajdują się zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności. Ankieta jest dostępna na stronie stronach internetowych Zamościa oraz Świdnika.

 

Jak wynika z dotychczasowej analizy ankiet, w Świdniku najwięcej, bo aż 50 proc. badanych chciałoby zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe zdecydowałoby się 30 proc. ankietowanych. Większość byłaby zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 96 proc. osób. Ponadto aż 62 proc. chciałoby wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (40 proc.) bądź mieszkają u rodziców (39 proc.). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (63 proc.), nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (56 proc.). Część z nich (30 proc.) widzi w Mieszkaniu Plus szansę na poprawę swoich warunków mieszkaniowych. Ankietowani zamieszkiwali głównie gminę Świdnik (65 proc.).

 

Zebrane dotychczas ankiety w Zamościu wskazują podobne preferencje mieszkaniowe. Najpopularniejsze byłyby lokale 3-pokojowe oraz 2-pokojowe – odpowiednio 47 oraz 30 proc. Podobnie jak w Świdniku, więcej osób zdecydowałoby się na stopniowe dochodzenie do własności lokalu – 93 proc. 67 proc. ankietowanych preferuje wykończenie mieszkania pod klucz. Po 40 proc. respondentów wskazywało, że obecnie wynajmuje mieszkanie na ryku bądź mieszka z rodzicami. Ponad 50 proc. odpowiadało, że skorzystałoby z programu Mieszkanie Plus, bo nie ma swojego mieszkania lub nie stać ich na kredyt. W ankiecie brali udział przede wszystkim mieszkańcy Zamościa (77 proc.).

 

Zarówno w Świdniku jak i w Zamościu udzielający odpowiedzi mieli przeważanie od 21-40 lat.

 

– Cieszy nas duże zainteresowanie mieszkaniami w obu lokalizacjach. Planujemy uruchomić te inwestycje jeszcze w tym roku. Dotychczasowe wyniki ankiet pokazują, że będziemy budować dla ludzi młodych w trudnej sytuacji mieszkaniowej, którzy chcą pozostać w rodzinnych miastach. Co ważne zaprojektowane przez nas mieszkania idealnie odpowiadają potrzebom przyszłych najemców. Wśród najpopularniejszych są mieszkania 2 i 3- pokojowe i właśnie takich przewidzieliśmy najwięcej – mówi wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

 

W Zamościu na niespełna hektarowej działce powstanie osiedle z sześcioma, trzypiętrowymi blokami, które pomieści 96 mieszkań od jedno- do czteropokojowych. Grunt wskazany przez miasto znajduje się przy ulicy Parkowej. Ma zapewnioną niezbędną infrastrukturę społeczną – w promieniu kilometra od planowanej inwestycji są szkoły oraz przedszkole, a także liczne sklepy spożywcze. Ponadto w mieście są trzy uczelnie wyższe.

 

W Świdniku na 1,1-hektarowej działce zostaną wybudowane dwa, trzypiętrowe bloki na 108 mieszkań. Będą to lokale od jedno- do czteropokojowe. Z dwoma, trzypiętrowymi blokami, które pomieszczą mieszkania od jedno- do czteropokojowych. Grunt pod inwestycję zaproponowany przez samorząd jest przy ulicy Gen. Roweckiego „Grota”. 300 metrów od planowanej inwestycji są szkoła oraz boisko sportowe, a także sklepy spożywcze. Z kolei w promieniu kilometra są: przychodnia, apteka, kolejne szkoły, przedszkola, żłobki, poczta, sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne.

 

Oprac. na podst. inf. PFR Nieruchomości

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, Gospodarka, mieszkania,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.