W samorządach

Ministerstwo Energii odpowiada samorządom w sprawie wiatraków

Zdaniem ministerstwa, wprowadzone ustawą o odnawialnych źródłach energii zmiany o charakterze podatkowym skutkują od 1 stycznia 2018 r. przywróceniem jednolitych i przejrzystych zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. W odpowiedzi jakie wysłało ministerstwo do Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego czytamy, że zmiany podatkowe z 2016, były niezamierzone przez ustawodawcę, a działanie prawa wstecz, które jest korzystne dla opodatkowanych, jest dopuszczalne.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o OZE, która została uchwalona w czerwcu 2018 roku zmieniła m.in. definicję budowli i to z mocą wsteczną od początku 2018 roku. To oznaczało, że przywraca się zasady ogólne opodatkowania elektrowni wiatrowych. Wcześniejsza zmiana z 2016 roku (zaczęła obowiązywać od stycznia 2017) wprowadziła definicję budowli, z której mogło wynikać, że podatek od nieruchomości należy zapłaci od wartości całego wiatraka.  Tylko "mogło" ponieważ, mimo starań ustawodawcy sprawa nie była do końca jasna. Podobnie jak przed nowelizacją z 2016 roku trwał spór, czy należy pobierać podatek jedynie od wartości elementów typowo budowlanych wiatraka czyli fundamentów i słupa, czy całości wiatraka. Różnice są oczywiście zasadnicze i opłacany na podstawie tych dwóch interpretacji podatek mógł się różnić nawet dziesięciokrotnie.

 

Stąd problem w samorządach, które sugerując się nowymi zapisami pobierały (oczywiście na podstawie oświadczeń podatkowych przedsiębiorców) od początku 2017 roku (i w pierwszych miesiącach roku 2018) wyższą wartość podatku. – Zmiana skutkująca obniżeniem podatku z tytułu posiadania elektrowni wiatrowych budzi finansowe kontrowersje. W szczególności fakt wprowadzenia takiej zmiany z mocą wsteczna jest rozwiązaniem niezrozumiałym i godzącym bezpośrednio w interesy jednostek samorządu terytorialnego. Należy bowiem zwrócić uwagę, że podatnicy złożyli już deklaracje podatkowe na 2018 r. oraz zapłacili tak zadeklarowany podatek. Obniżenie należnego podatku od początku 2018 r. oznacza, że podatnicy będą uprawnieni do złożenia korekty dotychczasowych deklaracji, a tym samym do żądania zwrotu nadpłaconego podatku wraz z odsetkami – czytaliśmy w stanowisku Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, jednego z tych, które w tej sprawie interweniowało.

 

ZGWL oszacowało też jakie mogą z tego wyniknąć straty dla samorządów z regionu. To od 316 tys. zł w gminie wiejskiej Żary po 2,228 mln zł w Słubicach. Ministerstwo broniąc nowych przepisów zwróciło uwagę na fakt, że zarzuty o niekonstytucyjności przepisów jakoby łamiących zasadę „lex retro non agit” (działania prawa wstecz) są nietrafione. Ministerstwo Energii przytoczyło fragment uzasadnienia Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z dnia 27 lutego 2002 r.. sygn. akt K 47/01, który dotyczył właśnie zasady "lex retro non agit".

 

Zdaniem TK zakaz ten (niedziałania prawa wstecz) dotyczy zwłaszcza przepisów normujących prawa i obowiązki obywateli, jeżeli prowadzi to do pogorszenia ich sytuacji w stosunku do stanu poprzedniego (np. orzeczenie z 30 listopada 1993 r.. sygn. K. 18/92. OTK z 1993 r.. cz. II. poz. 41). Zasada ta nie ma jednak charakteru absolutnego i zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego można od niej odstępować, jednak wyjątkowo i tylko z usprawiedliwionych względów".

 

Ważne są też argumenty ministerstwa w części dotyczącej opodatkowania. W opinii Ministerstwa Energii, zmiany podatkowe, były niezamierzone przez ustawodawcę, a interpretacja tych przepisów mogła prowadzić do wzrostu opodatkowania, a co za tym idzie wzrostu cen energii u odbiorców ostatecznych.

 

Ministerstwo zwraca też uwagę, że aktualnie brak jest jednolitej linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie dotyczącym podatku od nieruchomości po zmianach dokonanych ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. poz. 961). Linia orzecznicza dopiero się kształtuje. Co oznacza, że nie można jednoznacznie powiedzieć, od jakiej wartości powinien być płacony podatek przez elektrownie wiatrowe w okresie od stycznia 2017 do czerwca 2018. W praktyce w wielu gminach zmiany przepisów (zarówno te z 2016, jak i te z 2018) nie zmieniły nic w interpretacji podstawy opodatkowania.

 

Pisaliśmy już o tym m.in. powołując się na wójta gminy Margonin Janusza Piechockiego, który pobierał taki sam podatek przed 2016, między 2017, a 2018 rokiem i w 2018 roku. >>>

 

Podstawą spraw kierowanych do rozstrzygnięcia przez sądy administracyjne był fakt, iż zdaniem właścicieli elektrowni wiatrowych, akceptowane przez większość gmin, ale jednak nie przez wszystkie gminy, wyższe opodatkowanie, obliczane od wartości wszystkich elementów elektrowni wiatrowej, a nie tylko elementów budowlanych, wcale z przepisów ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (...) nie wynika.

 

Z informacji posiadanych przez Ministerstwo Energii wynika, iż w dniach od 15 do 17 maja br. przed Naczelnym Sądem Administracyjnym odbyło się kilkanaście rozpraw dotyczących opodatkowania elektrowni wiatrowych. Jednak w żadnej z tych spraw nie został wydany jeszcze wyrok, a wszystkie składy orzekające ograniczyły się jedynie do wysłuchania argumentacji stron i odroczyły ogłoszenie orzeczeń sądowych w sprawie.

 

Postanowieniem NSA z dnia 29 maja 2018 r.. sygn. akt II FSK 2983/17. Naczelny Sąd Administracyjny skierował do rozpoznania składowi siedmiu sędziów następujące zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości prawne, a mianowicie: „Czy w stanie prawnym obowiązującym od I stycznia 2017 r. budowlą w rozumieniu art. la ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opla/ach lokalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 716 ze zm.) w zw. z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia "lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r.. poz. 290 ze zm.) jest tylko część budowlana (wzniesiona z użyciem wyrobów budowlanych) elektrowni wiatrowej czy też budowle tę stanowi fundament, wieża i elementy techniczne elektrowni wiatrowej. O których mowa w art. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2016 r.. poz. 961)".

 

W tej sytuacji Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 125 § 1 pkt 1 w zw. z art. 193 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 z późn. zm.) postanowił z urzędu zawiesić postępowanie w tej sprawie do czasu rozpoznania przedstawionego wyżej pytania prawnego, którego wynik będzie miał wpływ na orzeczenie w niniejszej sprawie, ale także i w innych sprawach dotyczących podatku od nieruchomości w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych.

 

O problemie opodatkowania wiatraków pisaliśmy m.in.:

 

http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/sprawdzili-ile-straca-na-podatkach-od-wiatrakow/

 

http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/odsunac-wiatraki-od-zabudowan-projekt-pis-juz-w-sejmie/

 

Stanowisko i odpowiedź można znaleźć na stronach ZGWL >>>

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane