W samorządach

Mirosław Sekuła został marszałkiem województwa śląskiego

Dotychczasowy wiceminister finansów Mirosław Sekuła (Platforma Obywatelska) został marszałkiem woj. śląskiego. Głosowanie odbyło się 21 stycznia na sesji sejmiku. Zastąpił marszałka Adama Matusiewicza, który podał się do dymisji po kompromitującym grudniowym starcie Kolei Śląskich.

Sekuła zasłynął w Sejmie poprzedniej kadencji jako szef komisji śledczej, która miała wyjaśnić tzw. aferę hazardową. Wcześniej, w latach 1994-98 był wiceprezydentem Zabrza. W 2010 r. próbował nawet zostać prezydentem tego miasta, ale przegrał zdobywając 13,5 proc. głosów. W latach 1997-2001 był posłem AWS, szefował komisji finansów publicznych. W 2001 r. został prezesem Najwyższej Izby Kontroli na sześcioletnią kadencję.

Nowy marszałek na briefingu z dziennikarzami określił swoje priorytety. Są nimi: Koleje Śląskie, Stadion Śląski i Muzeum Śląskie oraz przygotowania do wykorzystania nowych środków unijnych. – Problemy z Kolejami Śląskimi mogą być różnie oceniane, ale patrząc z perspektywy całej Polski jesteśmy przedmiotem drwin. To, jak organizować transport kolejowy, wiadomo od ponad stu lat, pod warunkiem, że robi się to zgodnie z zasadami i że robią to fachowcy – powiedział Sekuła.

 

Pytany o plany dotyczące Stadionu Śląskiego tłumaczył: – Stadion jest remontowany albo modernizowany od 1994 r. Wiadomo, że z modernizacją na Euro 2012 nie zdążymy, bo Euro już się odbyło. Teraz pozostaje nam sprawnie i szybko dokończyć modernizację. Stadion trzeba jak najszybciej skończyć i wstydu nam oszczędzić – powiedział.

 

Przed nowym marszałkiem stoi też bardzo pilne zadanie. Musi skrupulatnie przeanalizować tegoroczny budżet woj. śląskiego, w którym wydatki ograniczono już o 400 mln zł z powodu kryzysu.

 

Na poniedziałkowej sesji wicemarszałkami województwa zostali wybrani Aleksandra Gajewska-Przydryga i Mariusz Kleszczewski (oboje z PO), a członkami zarządu: Stanisław Dąbrowa (PSL) i Jerzy Gorzelik (Ruch Autonomii Śląska). Nazwisko tego ostatniego wzbudziło sporo emocji, krytyczni wobec tej kandydatury byli radni z Solidarnej Polski i PiS. Sam Gorzelik powiedział, że reprezentacja mniejszości niemieckiej zasiada też w sejmiku w woj. opolskim, co jest powodem do chluby.

TAGI: sesja rady, wybory, transport,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane