Gospodarka

Mniej się buduje

W pierwszym półroczu 2013 r. wydano ogółem 85 885 pozwoleń na budowę dla 95 175 obiektów budowlanych. Liczba wydanych pozwoleń na budowę jest zatem niższa o 8 % od liczby pozwoleń na budowę wydanych w pierwszym półroczu 2012 r. Spadek liczby pozwoleń utrzymuje się od 2007 r. i mieści się w granicach 8-19 %. Jednocześnie rejestruje się stosunkowo duży spadek wydawanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych. Tak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

W pierwszym półroczu bieżącego roku wydano 35 047 pozwoleń na obiekty mieszkalne, czyli ok. 14% mniej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Najwięcej pozwoleń na budowę zostało wydanych w regionach Centralnym oraz Południowym i Wschodnim.

Wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę nastąpił tylko w jednej z badanych 11 kategorii – obiektów na terenach zamkniętych. Natomiast w pozostałych badanych 10 kategoriach odnotowano spadki wynoszące od 1 % (rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne) do 14 % (budynki jednorodzinne).

 

Owoce lat poprzednich

Wzrosła o 3 % liczba obiektów oddanych do użytkowania, co ma związek z dużą liczbą pozwoleń na budowę wydawanych w latach poprzednich. W pierwszej połowie 2013 r. oddano użytkowania 75 305 obiektów, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta wyniosła 73 256. Wśród obiektów oddanych do użytkowania największą grupę stanowiły budynki mieszkalne (53% wszystkich obiektów oddanych do użytkowania). Najliczniejsze były budynki jednorodzinne, których oddano 38 577, podczas gdy wielorodzinnych było 1 372.

Największy wzrost obiektów oddanych do użytkowania odnotowano w kategorii obiektów na terenach zamkniętych (o 52%), natomiast największy spadek nastąpił w kategorii budynków przemysłowo-magazynowych (o 18%).

W pierwszym półroczu br. zalegalizowano 171 obiektów budowlanych, w tym 65 budynków mieszkalnych. Najwięcej obiektów zalegalizowano w województwach świętokrzyskim, małopolskim i łódzkim.

 

Nakazy rozbiórki

W omawianym okresie wydano także 2284 nakazy rozbiórki, co oznacza niewielki 5 % wzrost w odniesieniu do pierwszej połowy ubiegłego roku, a spadek w stosunku do pozostałych badanych okresów (od 5% do 35%). Najwięcej nakazów zostało wydanych w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Wśród nakazów dominują nakazy wydane z tytułu samowoli budowlanej (1306), 595 nakazów wydano z tytułu niewłaściwego utrzymania obiektów budowlanych, a 383 z tytułu realizacji budowy niezgodnie z warunkami pozwolenia.

W badanym okresie bieżącego roku zostało wykonanych 1368 rozbiórek obiektów budowlanych, w tym 96 rozbiórek dotyczyło budynków mieszkalnych. 846 rozbiórek wykonano z tytułu samowoli budowlanej, 117 z tytułu realizacji budowy niezgodnie z warunkami pozwolenia, a 405 z tytułu niewłaściwego utrzymania obiektów budowlanych. Tylko 22 rozbiórki zostały wykonane w tzw. trybie zastępczym.

TAGI: mieszkania, nieruchomości,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane