W samorządach

Nawet 150 tys. zł na podnoszenie kompetencji cyfrowych

Rozpoczął się drugi nabór wniosków w konkursie grantowym „Gmina na czasie”. Samorządy z woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego mogą ubiegać się o granty na realizację mikroprojektów szkoleniowych z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych. Przykładowe tematy szkoleń to: rodzic w internecie, mój biznes w sieci czy prowadzenie finansów i transakcji. Projekt „Gmina na czasie” jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wraz z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów.

Uczestnicy szkoleń realizowanych w ramach projektu „Gmina na czasie” dowiedzą się m.in. jak bezpiecznie korzystać z e-administracji, bankowości elektronicznej, systemów transakcyjnych czy mediów społecznościowych oraz jak prowadzić własny biznes w sieci. Szkolenia obejmują takie zagadnienia, jak np.: rodzic w Internecie, mój biznes w sieci, moje finanse i transakcje w sieci, działam w sieciach społecznościowych, tworzę własną stronę internetową, czy kultura w sieci oraz rolnik w sieci.

 

Kto może ubiegać się o granty na realizację szkoleń?

O granty na realizację mikroprojektów szkoleniowych, skierowanych do osób w wieku 25 lat i powyżej, w tym również osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się gminy wiejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta do 20 tys. mieszkańców z woj. łódzkiego oraz kujawsko-pomorskiego, samodzielnie bądź w partnerstwie z organizacją pozarządową. Celem projektu „Gmina na czasie” jest podniesienie i rozwinięcie kompetencji cyfrowych dorosłych mieszkańców terenów wiejskich i małych miast. Dofinansowanie wynosi 100% kosztów mikroprojektu i można je przeznaczyć zarówno na koszty związane z samą organizacją szkolenia (promocja, catering, honoraria instruktorów), jak również na koszty zakupu sprzętu komputerowego. Nabór wniosków trwa do 8 kwietnia 2019 roku.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.gminanaczasie.pl

 

– O ile możemy pochwalić się postępami we wdrażaniu np. szybkich połączeń internetowych czy coraz większym odsetkiem obywateli, którzy korzystają z Internetu, to ogólny poziom umiejętności cyfrowych nadal pozostaje na niskim poziomie. Wykluczenie cyfrowe, zwłaszcza osób dorosłych jest poważnym problemem społecznym i kulturowym. Utrudnia ono nie tylko dostęp do usług publicznych, zasobów wiedzy i dóbr kultury, ale także komunikację z ważnymi dla jakości życia podmiotami – urzędami, bankami, a także rodzinami – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Polska na 23 miejscu w Europie pod względem rozwoju kompetencji cyfrowych

 Według Indeksu Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego, prowadzonego przez Komisję Europejską, Polska odnotowała znaczne postępy we wdrażaniu szybkich połączeń internetowych, wykorzystaniu mobilnych usług szerokopasmowych i w przydzielaniu częstotliwości na potrzeby mobilnych usług szerokopasmowych, jednak nadal pozostaje na jedynym z ostatnich miejsc w Europie, jeżeli chodzi o rozwój sieci stałych łączy szerokopasmowych oraz ich wykorzystanie. Jednocześnie obserwuje się w Polsce wzrost liczby obywateli korzystających z Internetu, choć  umiejętności cyfrowe wciąż pozostają na niskim poziomie – podstawowe kompetencje cyfrowe posiada jedynie 44% Polaków/typo3/.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane