Prawo

Nie można uchwalić planu i studium na jednej sesji

Samo stwierdzenie zgodności zmiany planu miejscowego ze studium, w sytuacji gdy studium to zostało zmienione na tej samej sesji w tym samym dniu co zmiana planu, przed uchwaleniem zmiany planu, pozwala uzyskać jedynie formalną zgodność obu tych aktów. Takie działanie prowadzi jednak do fikcji uchwalania planu w zgodzie z prawidłowo uchwalonym studium i pozbawia studium jakiegokolwiek znaczenia.

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta oraz studium. Pierwszą z nich zaskarżył wojewoda do WSA w Gorzowie Wielkopolskim. Zakwestionowanej uchwale zarzucił on naruszenie art. 20 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz § 4 pkt 6 rozporządzenia ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W opinii organu nadzoru uchwała naruszała zasady sporządzania planu miejscowego, ponieważ powinien on być zgodny z ustaleniami studium – a to powinno być uchwalane wcześniej niż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak wskazał wojewoda w skardze projekt planu miejscowego, przekazywany organom w celu zaopiniowania i uzgodnienia, powinien być sporządzony zgodnie z zapisami studium. Projekt planu miejscowego powinien uwzględniać zapisy studium już obowiązującego, a nie projektu studium będącego w trakcie opracowywania. Wójt, burmistrz albo prezydent ma obowiązek uwzględnić dokument wcześniej już uchwalony przez radę gminy, a nie sporządzany przez siebie projekt studium. Powołując się na orzecznictwo wojewoda wskazał, że w procesie tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wymagane dokonanie określonych czynności zgodnie z kolejnością ustaloną w ustawie. Niezachowanie tej kolejności powoduje, że projekt planu miejscowego nie będzie oparty na uchwalonym studium.

 

Sąd podzielił opinię wojewody i uwzględnił skargę. Wyjaśnił przy tym, że zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych, co należy rozumieć nie tylko w ten sposób, że ustalenia studium są wiążące wyłącznie przy podjęciu uchwały o planie, ale zwrot „przy sporządzaniu planów miejscowych” wskazuje, że ustawodawcy chodziło także o sporządzenie przez właściwe organy gminy projektu planu miejscowego.

 

Sąd wyjaśnił ponadto, że wszystkie czynności związane z przygotowaniem projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinny odnosić się do uchwalonego już studium, a nie do projektu zmiany studium. Samo stwierdzenie zgodności zmiany planu miejscowego ze studium, w sytuacji gdy studium to zostało zmienione na tej samej sesji w tym samym dniu co zmiana planu, przed uchwaleniem zmiany planu, pozwala uzyskać jedynie formalną zgodność obu tych aktów. Takie działanie prowadzi jednak do fikcji uchwalania planu w zgodzie z prawidłowo uchwalonym studium i pozbawia studium jakiegokolwiek znaczenia.

 

Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 16 stycznia 2019 r., sygn. akt II SA/Go 870/18

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane