Nowa siedziba warszawskiego Domu Kultury KADR

Autor: Justyna Kamińska / 10.10.2017
W samorządach
Prawie siedem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, 15 pracowni edukacyjnych i nowoczesne studia multimedialne. Na zewnątrz zaś - nietypowa "pikselowa" elewacja. Nowa siedziba mokotowskiego Domu Kultury Kadr wreszcie została oficjalnie otwarta.

– Dom Kultury Kadr to nasza flagowa inwestycja, która idealnie wkomponowuje się w tę część dzielnicy, zmieniając jej charakter na bardziej przyjazny, otwarty, kulturalny. Mam nadzieję, że warszawiacy w swoich wędrówkach po stolicy zajrzą na Mokotów, by poznać ten nowoczesny inkubator kultury z oryginalną elewacją w kształcie ruchomych „pikseli”, industrialnym wnętrzem oraz różnorodną ofertą kulturalną. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na integrację jeszcze większej liczby mieszkańców i włączania ich w działania ośrodka – mówi  Bogdan Olesiński, burmistrz dzielnicy Mokotów.

 

– Działający już prawie 40 lat Dom Kultury Kadr, który dziś przybiera – również dzięki nowej siedzibie – nowe oblicze, staje się jeszcze nowocześniejszą instytucją edukacyjno-kulturalną. Ta zmiana ma charakter spektakularny, pozwala rozszerzyć dotychczasowy zakres i formułę działania placówki – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i dodaje - Kadr pozostaje jednym z warszawskich 23 domów kultury, gdzie warszawiacy mogą się samorealizować, współtworzyć społeczne więzi – tak ważne w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, wspieraniu tożsamości lokalnej, ale też uczyć otwartości na potrzeby innych i współodpowiedzialności za podejmowane działania.

 

Inwestycja
Nowy Kadr to prawie 7000 m2 powierzchni, z czego 3200 m2 to przestrzeń użytkowa. Jest to zatem jeden z największych domów kultury w Warszawie!3 piętra nowoczesnej i dopasowanej do oczekiwań odbiorców oferty: 15 pracowni edukacyjnych, w tym studio nagraniowe, studio fotograficzne z cykloramą, liczne stanowiska multimedialne, kawiarnia, naszpikowana nowoczesną technologią sala widowiskowa dla 232 osób, podwieszane pod sufitem instalacje artystyczne i wiele innych.

 

Budynek jest nie tylko atrakcyjny wizualnie i dopracowany estetycznie, ale także funkcjonalny i dostosowany do różnych działań i grup odbiorców.

 

Elementem wyróżniającym Kadr są nowoczesne systemy. I tak jednym z nich jest system oznaczeń pomieszczeń, którego nazwy wywodzą się od tytułów filmów (mieszkańcy podczas konkursu wybrali nazwy pracowni np. „Tańcząc w ciemnościach” – dla sali tanecznej, „MacGyver” - dla pracowni technicznej), ujednolicona kolorystyka podłóg dostosowana do charakteru działań na danym piętrze, specyficzny sposób wyposażenia biurowego (w każdym pomieszczeniu merytorycznym jeden wyróżniający się motyw, tzw. czarny baran), 3 sposoby oznaczeń dla drzwi wewnątrz budynku w zależności od pełnionych funkcji/możliwości dostępu: szare, czarne i białe.

 

Kadr dysponujemy także przestrzeniami komercyjnymi: salą konferencyjno-warsztatową dla 50 osób oraz wielofunkcyjną salą o powierzchni 200 m2.

 

Profil działalności
Dom Kultury Kadr to nowoczesna instytucja edukacyjno-kulturalna w trakcie spektakularnej przemiany. Kadr ma wiele znaczeń, nie tylko tych związanych z filmem i fotografią. „Kadrując” rzeczywistość chcemy ją oswajać, nadawać jej nowe, niezwykłe skojarzenia i emocje. Wydobywać ukryte sensy, uczyć wrażliwości estetycznej i poznawczej.

 

Twórców Kadru interesuje żywa oraz rozwijająca kultura, która jest otwarta oraz dostępna dla każdego, działa stymulująco i twórczo na odbiorców, nie patrzy z góry. Wspiera własną, indywidualną drogę ekspresji oraz realizacji potrzeb.

 

Kultura to nie tylko edukacja i uczestnictwo, to także operowanie podobnymi symbolami, odwoływanie się do określonych miejsc i tradycji, to przede wszystkim emocje wynikające ze współtworzenia lokalnej grupy mieszkańców. Dlatego jednym z nadrzędnych celów jest wspieranie tożsamości lokalnej.

 

Kadr proponuje aż 100 rodzajów zajęć z tak różnych dziedzin jak: muzyka, taniec, sztuki audiowizualne, teatr, język i kultura oraz szeroko pojęty rozwój. Ich znaczna część adresowana jest do osób dorosłych.

 

Koncepcja architektoniczna

Obiekt zaprojektowała pracownia Samograj. Industrialny charakter budynku bezpośrednio współgra z przemysłowym charakterem Służewca. We wnętrzu został wykorzystany beton architektoniczny oraz wełna drzewna, która spełnia funkcje akustyczne i wyciszające. Surowość zastosowanych materiałów wynika, nie tylko z założeń estetycznych budynku, ale także z rachunku ekonomicznego.

 

Tym, co wyróżnia nową placówkę jest oryginalna elewacja w kształcie ruchomych „pikseli”, czyli paneli do tworzenia przestrzennej rzeźby-instalacji. Dzięki niej można prezentować dzieło wybranego artysty. Dodatkową zaletą jest też możliwość zmieniania i dostosowywania wzoru „pikseli” do aktualnych potrzeb domu kultury.

 

Dom Kultury Kadr powstał w 1979 roku za sprawą społecznej, oddolnej inicjatywy. W jego wcześniejszej działalności silnie wybrzmiewała specjalizacja filmowa (DKF). Obecnie realizuje szereg działań statutowych w obszarze edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury w dzielnicy Mokotów. Nowa siedziba pociągnęła za sobą szereg fundamentalnych zmian m.in.: funkcjonowania, struktury, poszerzenie oferty, nowej identyfikacji wizualnej, odświeżonego programu.

 

Modernizacja Domu Kultury KADR  została sfinansowany ze środków m.st. Warszawy, wartość finansowa inwestycji to 26 587 561. 

 

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.