Nowe świadczenie w Krakowie

Autor: Justyna Kamińska / 15.02.2019
W samorządach
Urząd Krakowa wprowadzi w tym roku nowe świadczenie dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami, którego kwota będzie wynosić 500 zł. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

Do otrzymania dodatku opiekuńczego uprawnieni będą opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, korzystający z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Ta grupa osób jest szczególnie potrzebująca, gdyż boryka się nie tylko z chorobą najbliższych ale też z problemami finansowymi. Sytuacja ta niejednokrotnie jest wynikiem rezygnacji z zatrudnienia z uwagi na konieczność sprawowania całodobowej opieki nad chorym członkiem rodziny. Kwota dodatku w sposób realny wesprze takie osoby i poprawi ich funkcjonowanie.

 

Procedura przyznania dodatku wszczynana będzie z urzędu, dzięki czemu nie będzie konieczności składania odrębnych wniosków ani dodatkowej dokumentacji. Urząd miasta będzie wydawał decyzje przyznające świadczenia na podstawie weryfikacji decyzji przyznających specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, dzięki czemu proces ten będzie znacznie uproszczony. Kwota dodatku opiekuńczego będzie wynosić 500 zł miesięcznie. Będzie on wypłacany w okresach miesięcznych, nie później niż do ostatniego dnia miesiąca. Dodatek opiekuńczy za miesiące styczeń i luty zostanie wypłacony nie później niż do 31 marca 2019 r.

 

Źródło: UM Krakowa, Fot. Pixabay

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.