Prawo

Nowe zasady ubezpieczania upraw

Trwają prace nad zmianą ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Mają one umożliwić ubezpieczenie upraw rolnych od pełnego pakietu ryzyk lub od jednego lub kilku wybranych przez producenta rolnego rodzajów ryzyka zawierających ryzyko suszy, przy zachowaniu możliwości skorzystania przez niego z dofinansowania z budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia.

W projekcie zaproponowano nadanie nowego brzmienia ust. 3 w art. 6 ustawy, w celu zmiany dotychczasowej regulacji dotyczącej ryzyka suszy. Nie zmieni to jednak dotychczasowego udziału własnego dotyczącego innych ryzyk niż ryzyko suszy, który pozostaje na poziomie 10 proc. wartości szkody, co ma odzwierciedlenie w pkt. 1 tego ustępu. Natomiast w pkt. 2 ust. 3 przewidziano nową regulację, która ma na celu wprowadzenie nowego rozwiązania dotyczącego sposobu wypłaty odszkodowania w przypadku ryzyka suszy polegającego na umniejszeniu odszkodowania o 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia (zasada działania tzw. franszyzy redukcyjnej). Wprowadzenie franszyzy redukcyjnej ma się przyczynić do tego, że ubezpieczeniem od ryzyka suszy objęta zostanie szersza grupa gospodarstw rolnych. W związku z tym zakłady ubezpieczeń będą miały możliwość obniżenia składki ubezpieczeniowej w przypadku oferowania umów ubezpieczenia zawierających w swoim zakresie ryzyko suszy. Ponadto pozostawienie części ryzyka z tytułu strat powstałych w wyniku suszy po stronie producenta rolnego będzie czynnikiem motywującym dla nich do podejmowania adekwatnych działań prewencyjnych, mających na celu obniżenie poziomu wrażliwości upraw na niedobory opadów atmosferycznych. Zatem producent rolny będzie mógł wybrać sobie najbardziej odpowiadający mu wariant ubezpieczenia zawierający również ryzyko wystąpienia suszy, a tym samym uzyskania odszkodowania w przypadku poniesienia strat w produkcji w wyniku suszy i odzyskania co najmniej poniesionych kosztów na tę produkcję. Zmian ta przyczyni się również do konkurencji pomiędzy zakładami ubezpieczeń oferującymi w swojej ofercie ubezpieczenie od ryzyka wystąpienia suszy. Natomiast producenci rolni otrzymają możliwość ubezpieczenia się od ryzyka suszy w zakresie, jaki sobie sami wybiorą i jaki będzie im najbardziej odpowiadał, gdyż to on sam wybierze poziom umniejszenia odszkodowania (20, 25 albo 30 proc.).

 

Określony w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich program pomocy został notyfikowany w Komisji Europejskiej z terminem ważności do końca 2020 r., jako program pomocy nr SA 39562 (2014/N). Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy Komisji Europejskiej zostaną przesłane informacje w celu notyfikacji proponowanych zmian w programie pomocowym. Dlatego do czasu otrzymania decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem zmiany programu pomocy dotyczącego dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz częściowego dofinansowania odszkodowań wypłacanych producentom rolnym w związku z suszą (reasekuracja), producenci rolni będą mogli zawierać umowy ubezpieczenia na zasadach określonych w obowiązującej ustawie. Ma to znaczenie w przypadku zawierania umów ubezpieczenia dotyczących upraw ozimych, które ubezpieczane są przez producentów rolnych po wschodach, szczególnie od ryzyka ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych. W związku z powyższym wprowadzono przepis przejściowy, że po uchwaleniu projektowanej zmiany ustawy, ale jeszcze przed pozytywną decyzją Komisji Europejskiej, producenci rolni będą mogli ubezpieczać swoje uprawy ozime na starych zasadach. Zatem producent rolny, który będzie zainteresowany zawarciem umowy ubezpieczenia, będzie miał taką możliwość zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, lecz może to się wiązać z wyższymi stawkami taryfowymi, jakie będą mu przedstawione przez zakład ubezpieczeń, a w konsekwencji z wyższą kwotą dopłaty do tej umowy ubezpieczenia. Pomimo to producent rolny będzie mógł uzyskać wyższe odszkodowanie, gdyż zgodnie z obecnymi przepisami będzie ono mogło być zmniejszone o 10 proc. wartości szkody. Natomiast w przypadku zastosowania do nowych umów ubezpieczenia poziomu umniejszenia odszkodowania (20, 25 albo 30 proc.), będzie niższa dopłata do składki, co i tak zapewni producentowi rolnemu uzyskanie odszkodowania z tytułu wystąpienia ryzyka suszy na zadowalającym go poziomie.

 

Mając na uwadze zbliżający się termin zawierania przez zakłady ubezpieczeń umów ubezpieczenia upraw rolnych w sezonie jesiennym, ustawodawca proponuje wejście w życie zaproponowanych zmian z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co umożliwi producentom rolnym zawieranie w sezonie jesiennym umów ubezpieczenia już na nowych zasadach, które dla nich będą korzystniejsze.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane