Obywatele chcą decydować o polityce Unijnej

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 10.10.2017
W samorządach Gospodarka
Podczas uroczystej sesji plenarnej Komitetu Regionów inaugurującej Europejski Tydzień Regionów i Miast jego członkowie podkreślali, że to obywatele aktywnie powinni tworzyć wspólnotę europejską. Unia chce nie tylko odzyskać zaufanie obywateli, ale też prowadzić z nimi dialog na temat swojej przyszłości.

Przewodniczący Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz podczas sesji inauguracyjnej podkreślał rolę obywateli w tworzeniu Europy. – Nie chcę Europy Brukseli czy Strasbourga. Chcemy Europy tworzonej wspólnie przez wszystkich obywateli. – mówił Lambertz. Przewodniczący poinformował jednocześnie, że przeprowadzonych zostało 140 konsultacji społecznych z obywatelami krajów Unii a także powstała specjalna aplikacja, za pomocą której obywatele Europy mogą podzielić się swoim zdaniem („Wyraź swoje zdanie na temat Europy” dostępna w sklepie Play na Android). Przekazał on również prośbę Donalda Tuska skierowaną do Komitetu Regionów aby prowadził on większy dialog z obywatelami.

 

Z kolei Iskra Mihaylova, przewodniczą Komisji Rozwoju Regionalnego uważa, że Unia Europejska powinna działać tak, by każdy obywatel znalazł w niej odpowiedź na swoje bolączki. Przyszłości Unii Europejskiej nie da się budować według Mihaylovej bez młodych ludzi, dlatego apelowała o włączenie młodzieży do budowania np. polityki spójności.

O aktywizacji młodych mówił również przewodniczący Lambertz, wskazując, że należy unikać sytuacji, w której młodzi ludzie są skazywani na bezrobocie. – To marnowanie potencjału młodzieży – mówił.

 

Podczas sesji pojawił się również polski głos z Podkarpacia. Władysław Ortyl przypomniał członkom Komitetu Regionów o przeprowadzonej przez KR debacie z obywatelami w Polskim regionie. Marszałek województwa podkarpackiego przekazał, że mimo iż mieszkańcy Podkarpacia są zadowoleni z osiągnięć Unii Europejskiej to oczekują jej reformy. – Nasi mieszkańcy wyrażają zaniepokojenie zapędami Brukseli do coraz większego kontrolowania Unii. Ciężar decyzyjny powinien być przesunięty bliżej obywateli. – mówił Władysław Ortyl

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.