Olsztyn oferuje szczepienia przeciw pneumokokom

Autor: Andrzej Gniadkowski / 10.10.2017
W samorządach
Program profilaktyczny przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci zostanie zrealizowany w Olsztynie w latach 2017-2018. Miasto wyda na to 312 tys. zł.

Olsztyn wprowadza Program profilaktyczny, który wyrówna szanse dzieciom nieszczepionym. Zostanie on sfinansowany z budżetu Miasta – informuje jeden z pomysłodawców uruchomienia programu, radny Łukasz Łukaszewski.

 

Obecnie z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom mogą korzystać wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 r. – Trzeba jednak pamiętać, że nadal bez ochrony pozostaje ogromna grupa dzieci starszych, tych do 5. roku życia, dla których te groźne bakterie stanowią przecież także realne zagrożenie. Ich szanse wyrówna „Program profilaktyczny przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci urodzonych w 2015-2016 roku z terenu Miasta Olsztyna" – dodaje radny Łukasz Łukaszewski.

 

Program szczepień planowany do realizacji w Olsztynie to nie jedyny program w województwie warmińsko-mazurskim. O swoich małych mieszkańców postanowili zadbać także włodarze Miasta Iławy. Program zaplanowano do realizacji na trzy lata. W tym czasie realizatorzy planują zaszczepić ponad 700 dzieci. W minionym roku, podczas jego pierwszej edycji, ochronę otrzymało ponad 160 maluchów z rocznika 2014. W bieżącym roku na szczepienia organizator zaprasza dzieci urodzone w 2015 roku.

 

– To bardzo ważne szczepienie, które często ze względu na cenę pozostaje poza zasięgiem finansowym rodziców – mówi Ewa Junkier, Zastępca Burmistrza Miasta Iławy.

 

„Program profilaktyczny przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród dzieci urodzonych w 2015-2016 roku z terenu Miasta Olsztyna" realizowany będzie w roku 2017 i 2018. Całkowity koszt programu to 312 tys. zł. W 2018 roku przewiduje się rozszerzenie liczby dzieci z rocznika 2015 zgodnie z chęcią wyrażoną przez Rodziców poprzez zgłoszenie do wyznaczonych przychodni.

 

29 września 2017 odbyło się w Olsztynie spotkanie zorganizowane w ramach samorządowego cyklu pt.: "Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka" gdzie dyskutowano o problemie szczepień przeciwko pneumokokom. Partnerami merytorycznymi spotkania były organizacje działające na rzecz zdrowia dzieci: Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Fundacja Aby Żyć.

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.