Opinogórskie zabytki odnowione

Autor: Justyna Kamińska / 06.05.2019
W samorządach Kultura
Zakończyła się rewitalizacja krypt grobowych w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Opinogórze. Inwestycja była dofinansowana z budżetu województwa mazowieckiego kwotą blisko 700 tys. zł.

 – Cieszę się, że Samorząd Województwa Mazowieckiego ma swój wkład w realizację przedsięwzięcia, które pozwoli Opinogórze zachować jedne z jej najcenniejszych zabytków, świadczących o niezwykłej historii tego miejsca. Pochodzący z XIX wieku kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale też cennym świadectwem przeszłości – mówił marszałek Adam Struzik. – Ważny jest również fakt, że jest to projekt bez barier – skarby kulturowe znajdujące się w podziemiach kościoła są już dostępne dla osób niepełnosprawnych. Jestem przekonany, że odnowione obiekty będą cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem zarówno wśród mieszkańców Mazowsza, jak i całej Polski – dodał.

 

W czasie prac odwodniono podziemia kościoła opinogórskiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a tynki, posadzki, drzwi i schody zejściowe poddano renowacji. Odnowiono też płyty upamiętniające Krasińskich, marmurowe płyty, które przykrywają nisze grobowe oraz płyty odlane z brązu, przedstawiające sceny z utworów Zygmunta Krasińskiego. Wymieniono również płytę upamiętniającą Edwarda Krasińskiego i wykuto w marmurze nagrobek Zygmunta Krasińskiego.

Zadbano też o bezpieczeństwo zwiedzających zabytek. Powstała instalacja alarmowa, przeciwwłamaniowa i przeciwpożarowa oraz dostosowano obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Nie zapomnieli o zabytkowych nagrobkach, znajdujących się na cmentarzu parafialnym. Odnowiono je, zachowując funkcję użytkową zabytku. Działania konserwatorskie dotyczyły 13. nagrobków: Franciscusa Girardota, Aleksandra Krzeczkowskiego, Heleny z Hemmers baronowej de la Haye, Jana Kazimierza Trockiego, Jana Nowickiego, Karola Jeżewskiego, Katarzyny z Boglerów Rozpędowskiej, ks. Alojzego Ludwika Chiariniego, Mikołaja Grette, Stanisława Dunin Wąsowicza, Stanisława Krynickiego, Tadeusza Wyleżyńskiego oraz ks. Wiktora Mościckiego.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.