W samorządach

OPOS: potrzeba wsparcia finansowego Domów Pomocy Społecznej

Zazwyczaj jedynym składnikiem majątku, który mógłby stanowić źródło zaspokojenia roszczeń gmin są nieruchomości pozostałe po osobach umieszczonych w Domach Pomocy Społecznej – czytamy w stanowisku Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia należałoby wprowadzić rozwiązania prawne umożliwiające egzekucję opłat za pobyt w DPS z nieruchomości pozostałych po świadczeniobiorcach.

Jak przekonuje Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych wraz z upływem czasu w naturalny sposób rosną realne koszty funkcjonowania domów pomocy społecznej, w tym koszty utrzymania każdej z osób korzystających z opieki świadczonej w tego typu placówkach.

 

Koszty te, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, powinny i są co do zasady ponoszone przez samych podopiecznych oraz w dalszej kolejności przez ich najbliższa rodzinę. Niestety z uwagi na fakt, iż koszt sprawowania opieki nad jedną osobą w DPS jest bardzo wysoki (ok. 3.300 – 3.800 zł), a dochody osób umieszczonych w DPS oraz ich rodzin w przeważającej ilości  są na tyle  niskie, że nie pokrywają w całości tych kosztów.

 

W praktyce ciężar ponoszenia tych kosztów spoczywa na gminie. Tym samym z roku na rok zwiększa się zaangażowanie finansowe gmin w utrzymaniu pensjonariuszy z ich terenu w DPS – informują samorządowcy.

 

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych dostrzega możliwość zwiększenia źródeł finansowania DPS-ów poprzez wprowadzenie rozwiązań prawnych pozwalających na skuteczną egzekucję opłat na pobyt w DPS-ach z nieruchomości pozostałych po pensjonariuszach. Egzekucja tych opłat z majątku świadczeniobiorców,  jak i ich rodzin, jest w praktyce nieskuteczna z uwagi na relatywnie wysokie progi dochodowe chroniące ich przed tego typu roszczeniami.

 

W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że jedynym składnikiem majątku, który mógłby stanowić źródło zaspokojenia roszczeń gmin są nieruchomości pozostałe po osobach umieszczonych w DPS. W ocenie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych należałoby się pochylić nad możliwością wprowadzenia skutecznego narzędzia pozwalającego na zaspokojenie tych roszczeń.

 

 

Na zdjęciu: Dom Pomocy Społecznej w Łomży. Autor: Arkadiusz Zarzecki (wikipedia)

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane