Gospodarka

Orłowski o rewitalizacji miast

Dobrze prowadzona rewitalizacja powinna być kompleksowa – łączyć działania o różnorodnym charakterze – i skoncentrowana na najbardziej zdegradowanych obszarach. Musi opierać się na współpracy i uporządkowanych działaniach różnych podmiotów oraz być prowadzona w ścisłym partnerstwie z lokalną społecznością. Na kwestie te zwracał uwagę wiceminister Paweł Orłowski podczas zorganizowanej w Wałbrzychu debaty, będącej częścią akcji „Pracownia Miast”.

Wpływ unijnego wsparcia na rewitalizację polskich miast, sposoby na zrównoważony rozwój ośrodków miejskich, przyszłość miast poprzemysłowych, to tylko niektóre tematy, o których dyskutowali uczestnicy odbywającego się wczoraj spotkania. 


Rewitalizacja jest jednym z najważniejszych narzędzi rozwoju miast. O tym jak należy ją postrzegać, mówi projekt Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Powinny to być działania z zakresu infrastruktury, planowania przestrzennego, ekonomii i polityki społecznej, których celem jest ożywienie, poprawa funkcjonalności, estetyki, wygody użytkowania i jakości życia na danym obszarze.

 


Natomiast dokumentem ujmującym w sposób całościowy kwestie związane z rewitalizacją będzie Narodowy Plan Rewitalizacji (NPR). Oba dokumenty są obecnie opracowywane w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. NPR wprowadzi rozwiązania systemowe do prowadzenia procesów rewitalizacyjnych, obejmujące regulacje prawne, mechanizmy koordynacji działań współfinansowanych z Funduszy Europejskich, projekty pilotażowe prowadzone w Wałbrzychu, Łodzi i Bytomiu oraz wsparcie merytoryczne władz samorządowych i rozpowszechnianie dobrych praktyk. 


Wiceminister infrastruktury i rozwoju podkreślił, że konieczne jest zerwanie z postrzeganiem rewitalizacji jako zbioru punktowych, oderwanych od siebie działań. – Aby była ona skuteczna, konieczne jest opracowanie przez gminy kompleksowych programów rewitalizacji, które powinny koncentrować się na rozwiązaniu najważniejszych problemów – zaznaczył. Wymaga to od władz samorządowych dokonania pogłębionej analizy sytuacji oraz umożliwienia wszystkim zainteresowanym zabrania głosu w konsultacjach, a następnie aktywnego włączenia się w realizację programu. W dokumentach tych należy wskazać planowane do realizacji projekty rewitalizacyjne oraz przedsięwzięcia je uzupełniające, a także prognozowany efekt podejmowanych działań. –Objęcie danego obszaru programem rewitalizacji będzie jednym z wymogów przy udzieleniu unijnego wsparcia dla przedsięwzięć o tym charakterze – poinformował wiceszef resortu.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane