Otwock szykuje się do emisji waluty

Autor: Andrzej Gniadkowski / 07.11.2017
W samorządach
Radny Otwocki Marek Leśkiewicz wysłał wnioski do wszystkich samorządów z powiatu otwockiego z prośbą o udział w projekcie wdrożenia samorządowej waluty lokalnej. Inicjatorzy przedsięwzięcia uważają, że koszt wdrożenia wyniesie ponad 1,5 mln zł w ciągu 3 lat. Ich zdaniem wdrożenie waluty jest możliwe w obecnym stanie prawnym.

Zwracam się do Pana Prezydenta Miasta Otwocka, do Pana Przewodniczącego Rady Miasta Otwocka i do Wysokiej Rady Miasta Otwocka z prośbą o wdrożenie waluty lokalnej na terenie Miasta Otwock w roku budżetowym 2018r.W związku z tym proszę o zabudżetowanie na lata 2018 kwoty 700 tys. zł na stworzenie zintegrowanego systemu do obsługi waluty lokalnej, 2019 kwoty 500 tys. zł na wdrożenie waluty lokalnej zł i w 2020 kwoty 400 tys. zł na administrację i serwis wdrożonej waluty lokalnej – napisał do władz wszystkich samorządów z powiatu otwockiego Marek Leśkiewicz radny miasta Otwock.

 

Pomysł emisji lokalnej waluty samorządowej nie jest nowy. W zeszłym roku w sejmie została zorganizowana konferencja poświęcona pomysłowi waluty lokalnej (jej współorganizatorem był poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący komisji samorządu terytorialnego).  Na świecie funkcjonuje ponad 5000 walut lokalnych. Najwięcej u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech, ale z walut lokalnych słynie przede wszystkim Szwajcaria, Finlandia i Hiszpania. W mniejszym stopniu także Węgry i Portugalia. Na świecie najwięcej walut lokalnych działa także w USA, Kanadzie i Chinach. Walutę lokalną ma także miasto bliźniacze Otwocka Lennestadt.

 

Jak przekonuje Marek Leśkiewicz doświadczenia po wdrożeniu waluty lokalnej pokazują znaczące przyśpieszenie rozwoju regionu objętego jej działaniem. Kluczowe jest też pozostawanie dochodów z przedsięwzięć w społeczności lokalnej. – W Niemczech waluty lokalne służą w dużej mierze właśnie ochronie lokalnego rynku sklepikarzy, rolników, usługodawców i przedsiębiorców przed zagranicznymi gigantami – mówi Leśkiewicz.

 

Jego zdaniem by udało się uruchomić walutę musiałyby wziąć udział w programie właściwie wszystkie jednostki z terenu powiatu otwockiego. – Dostępne analizy pokazują, że wdrożenie lokalnej waluty ma sens w przypadku objęcia jej zasięgiem co najmniej 120 tys. ludzi. W naszym powiecie jest 127 tys. mieszkańców – tłumaczy radny z Otwocka.

 

Każda z jednostek musiałaby dołożyć ok. 100 tys. zł w ciągu trzech lat. Lider projektu dołoży pozostałe ok. 700 tys. zł.

 

W zamyśle autorów projektu emisja waluty lokalnej będzie następowała trzema drogami:

 

1) Poprzez emisję skierowaną do wszystkich zarejestrowanych w systemie mieszkańców powiatu.  Będzie to w istocie eksperymentalnym wdrożeniem w regionie dywidendy samorządowej.

 

2) Poprzez kredyty bezodsetkowe skierowane do lokalnych przedsiębiorców, których zabezpieczeniem będą weksle o wartości równej tej emisji. Kwoty imienne emisji będzie można wycofywać, uzyskując w zamian zdeponowany weksel.

 

3) Poprzez inwestycje samorządowe realizowane w formie wypłat wynagrodzeń oraz zakupów dokonywanych przez samorząd u lokalnych przedsiębiorców akceptujących walutę samorządową. Emisja poprzez wydatki samorządu jest z reguły równoważna oszczędnościom w wydatkach złotowych.

 

W Polsce działa kilka walut lokalnych, z których najważniejszą jest "Dobry". Na świecie jednym z przykładów największego ożywienia gospodarczego po wprowadzeniu lokalnej waluty jest Birstol i waluta Bristol Pound. Na zdjęciach za bristolpound.org.

 

 

Do pobrania:

 

Wniosek do miasta Otwock 

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.