Pierwszy sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego dobiega końca

Autor: Justyna Kamińska / 29.11.2017
W samorządach
Jeszcze tylko dziś i jutro mieszkańcy Gliwic mogą wypożyczać rowery miejskie. Później trafią one do magazynu. Na ulice miasta powrócą 1 marca przyszłego roku.

– Gliwiczanie pokochali rower miejski i bardzo chętnie z niego korzystają. Dzięki takiej alternatywnej, przyjaznej dla środowiska formie komunikacji, miasto staje się coraz bardziej ekologiczne. Mamy nadzieję, że kolejny sezon będzie równie udany – mówi Ewa Staszków z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

 

– Pierwszy sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego zakończył się sukcesem. Charakterystyczne niebiesko-czerwone rowery zostały wypożyczone 60 tysięcy razy. To bardzo dobry wynik – cieszy się Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Gliwickiego Roweru Miejskiego. – W systemie zarejestrowało się ponad 6700 osób. Z rowerów korzystało również 1600 użytkowników zarejestrowanych w innych systemach Nextbike, przede wszystkim w Katowicach, ale nie tylko. Wypożyczyli oni rowery niemal 16 tysięcy razy! Co czwarte wypożyczenie zostało dokonane przez osoby spoza Gliwic lub mieszkańców miasta, którzy mieli już konto w innym systemie Nextbike – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.

 

Każdy gliwicki rower ma za sobą średnio 600 wypożyczeń. Użytkownicy najchętniej rowery wypożyczali w maju, kiedy dokonano 12 192 wypożyczeń. Najpopularniejszym dniem był jednak piątek, 31 marca. Jednego dnia dokonano aż 857 wypożyczeń, co oznacza, że rowery były wypożyczane średnio co półtorej minuty. Przez cały sezon średni czas jednego wypożyczenia Gliwickiego Roweru Miejskiego to 21 minut i 39 sekund.

 

Gliwicki Rower Miejski to drugi po katowickim City by bike system rowerowy na Śląsku. W tym roku Nextbike Polska przeprowadził również udane programy pilotażowe w Tychach i Pszczynie, w przyszłym roku rowery Nextbike będzie można wypożyczać w Sosnowcu. – Śląsk i Zagłębie to idealne miejsce do rozwoju systemów rowerowych. Z każdym rokiem kolejne miasta dołączają do tego projektu. Użytkownicy chwalą sobie, że ze wszystkich rowerów Nextbike można korzystać za pomocą jednego konta w systemie, loginu, hasła, jednej aplikacji. To taki rowerowy „wspólny bilet”, praktyczna realizacja idei MaaS (Mobility-as-a-Service), czyli dostępu do usług zintegrowanego, intermodalnego systemu transportu publicznego – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. – W śląskich systemach Nextbike zarejestrowanych jest ponad 30 tysięcy użytkowników. Dodatkowo w systemach w całej Polsce zarejestrowanych 10 tysięcy mieszkańców konurbacji śląskiej – tłumaczy. Nowy sezon rowerowy w Gliwicach wystartuje 1 marca 2018 roku.

Źródło:  Nextbike Polska

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.