Piotr Lewandowski: powołaliśmy Stowarzyszenie Młodego Samorządu

Autor: Andrzej Gniadkowski / 29.03.2019
W samorządach
Kongres Młodego Samorządu żyje także poza terminem oficjalnych spotkań. Na co dzień kontaktujemy się poprzez media społecznościowe, głównie grupę na Facebooku, która stała się naprawdę ważną platformą wymiany doświadczeń dla młodych samorządowców – mówi Piotr Lewandowski, burmistrz Dusznik-Zdroju pomysłodawca Kongresu Młodego Samorządu. Tegoroczna edycja odbędzie się już 3-5 kwietnia.

To już piąta edycja Kongresu Młodego Samorządu. Przewidujecie jakieś nowości?

Przede wszystkim są nowi, młodzi burmistrzowie. Wprawdzie z danych wynika, że obecnie jest 172 wójtów, burmistrzów i prezydentów w wieku poniżej 35 lat, a w poprzedniej kadencji było ich 189, ale z tych 189 aż 42 przekroczyło 35 rok w trakcie poprzedniej kadencji. Dziś mają więc np. 36,37 lat. Razem z tymi, którzy mieli w poprzedniej kadencji poniżej 35 lat jest nas 214. Co ważne można powiedzieć, że młody samorząd się sprawdził, bo tylko w 8 proc. przegrało wybory na kolejną kadencję.

 

Formuła kongresu zostają taka sama?

Tak. Łączymy nasze spotkania, ze szkoleniami, ciekawymi prelekcjami i panelami dyskusyjnymi. Cel pozostaje właściwie ten sam. Chcemy zebrać tą młodą energię w jednym miejscu, wymienić się kontaktami i inspiracjami. Warto dodać, że Kongres Młodego Samorządu żyje także poza terminem oficjalnych spotkań. Na co dzień kontaktujemy się poprzez media społecznościowe, głównie grupę na Facebooku, która stała się naprawdę ważną platformą wymiany doświadczeń dla młodych samorządowców.

 

Każdy z nas ma wiele drobnych problemów, którymi może się podzielić i podpytać jak pewne sprawy rozwiązane są u innych burmistrzów. Poza tym spotykamy się od czasu do czasu w mniejszych grupach na zaproszenie, któregoś z samorządowców. Kolejnym krokiem integracji środowiska było założenie Stowarzyszenia Młodego Samorządu.

 

Kto jest prezesem i jakie macie cele działalności?

Prezesem został Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk-Dolnych. Ja jestem wiceprezesem, drugim wiceprezesem jest Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo. Członkami mogą być wszyscy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, którzy nie skończyli 35 roku życia, lub nie mieli 35 lat na początku poprzedniej kadencji. Wśród najważniejszych celów statutowych zapisaliśmy popularyzację idei samorządności wśród ludzi młodych, a także edukację młodych ludzi, którzy chcieliby się związać z samorządem.

 

Pamiętam, że na początku poprzedniej kadencji byliśmy wszyscy trochę przestraszeni ogromem odpowiedzialności, na którą nie byliśmy do końca przygotowani. Właściwie dopiero ten kongres wielu z nas pomógł, dodał odwagi do działania i wiary we własne możliwości. Dlatego chcielibyśmy zrobić w różnych miejscach w Polsce warsztaty dla tych, którzy będą chcieli startować, ale też dla tych, którzy dopiero co zostali burmistrzami. Będziemy chcieli też być ciałem opiniodawczym w najbardziej nas interesujących obszarach legislacji i życia polityczno-społecznego.

 

Na Kongres można jeszcze się zapisać?

Oczywiście zapraszamy na stronę samorzadmlodych.pl Na miejscu będzie możliwość podpisania deklaracji członkowskiej, ale to nie jest oczywiście w żaden sposób powiązane. Można przyjechać, żeby pobyć z innymi młodymi samorządowcami, dla merytoryki i integracji. Zapraszam!

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.