W samorządach

Pomnażanie oszczędności - powiaty w rankingu zadłużenia i zdolności kredytowej

Racjonalne zarządzanie wydatkami, współpraca z gminami tworzącymi powiat, skuteczne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych i zwiększanie wpływów z podatków – wszystko to przyczynia się do zwiększenia zdolności kredytowej powiatów. O tym, że zapewnienie sprawnego samorządu jest o wiele trudniejsze niż zarządzanie przedsiębiorstwem, rozmawiamy z Janem Grabkowskim, starostą poznańskim. Powiat zajął w rankingu "Zdolności kredytowej samorządów w latach 2014-2016", czwarte miejsce.

Jakie są założenia polityki finansowej powiatu?

Z pewnością nie można jej oderwać od pozostałej polityki społeczno-ekonomicznej, jaką prowadzi zarząd owiatu. Jest to kompleksowe podejście do wykonywania zadań, które są na nas nałożone. Najważniejsze z nich opierają się na racjonalizacji wydatków bieżących, polegającej na obniżaniu nakładów związanych z budową nowych i utrzymaniem istniejących nieruchomości powiatu. Mam tu na myśli modernizację kotłowni i stosowanie odnawialnych źródeł energii, a także termomodernizację naszych budynków czy kompleksową dostawę energii do wszystkich jednostek. Zwracamy uwagę na wysoką jakość realizowanych inwestycji, przy zastosowaniu najnowszych technologii, które w znacznej części finansowane są z dochodów bieżących powiatu.

Po drugie, niezwykle ważne jest dla nas inwestowanie w potencjał ludzki. Osiągamy to poprzez racjonalizację zatrudnienia. Mamy w naszych zespołach fachowców w każdej dziedzinie, których adekwatne wynagradzamy. Jednocześnie też nieustannie podnosimy kwalifikacje zatrudnionej kadry.

Zapewnienie sprawnego i efektywnego funkcjonowanie samorządu jest znacznie bardziej skomplikowane niż zarządzanie dużym przedsiębiorstwem. Najważniejsze jednak jest budowanie przyjaznej atmosfery we wszystkich sferach, a szczególnie jeśli chodzi o  współpracę z mieszkańcami i pracę dla nich. To nie jest w naszym przypadku slogan a rzeczywistość. Pozytywne współdziałanie dotyczy nie tylko mieszkańców, ale również samorządu terytorialnego wszystkich szczebli i administracji rządowej.

 

Jakie są główne źródła finansowania inwestycji?

Pozyskujemy środki zewnętrzne na dofinansowanie inwestycji jak i zadań bieżących, w tym aplikujemy po środki unijne. Dzięki znacznemu wzrostowi liczby mieszkańców powiatu, wzrastają nasze dochody. Wpływy z podatku PIT są naszym głównym źródłem dochodów. Tworzymy atrakcyjne środowisko do prowadzenia przedsiębiorczości i oferujemy pomoc potencjalnym inwestorom, między innymi poprzez inwestycje w edukację i transport.

 

W jaki sposób udaje się utrzymać zadłużenie powiatu w ryzach, jakie są przyczyny tak dobrego wskaźnika zdolności kredytowej? 

Wprowadzenie reguły wynikającej z zapisów art. 243 ustawy o fin. publ. spowodowało konieczność monitorowania na bieżąco, każdego roku, wielkości zaciąganych kredytów jak i pilnowania maksymalnej wielkości spłaty zadłużenia z niego wynikającego. Niestety, regulacje te nie są zapisami, które dbają o kondycję finansów samorządu. Wprost przeciwnie, ograniczają, a wręcz uniemożliwiają one wcześniejszą spłatę zaciągniętych zobowiązań, nawet w bardzo korzystnej sytuacji finansowej jednostki. Reguła ta nie ogranicza zaciągania i zwiększania długu, ona ogranicza wysokość spłaty zaciągniętych zobowiązań. Wskaźnik ten prowadzi do sytuacji, w których samorządy, pomimo posiadanych środków finansowych, zmuszone są do wydłużenia okresu spłaty długu. A to wiadomo, że działa na korzyść banków, a nie samorządu, gdyż generuje większe obciążenie odsetkami bankowymi.

 

Powiat poznański jest jeszcze dodatkowo obciążony znacznymi wpłatami do budżetu państwa z tytułu tzw. „podatku janosikowego”. Wysokość w poszczególnych latach kształtuje się na poziomie ponad 8% rocznych dochodów ogółem. Dodatkowo zaliczany jest on do wydatków bieżących i powiększa wielkość licznika w tej formule. Dlatego zwracamy szczególną uwagę na politykę finansową.

 

Ranking "Zdolność kredytowa samorządów w latach 2014-2016" do pobrania

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane