Ponad 28,5 mln zł na kulturę i efektywność energetyczną

Autor: Justyna Kamińska / 12.09.2017
W samorządach
Dzięki unijnym środkom mieszkańcy mazowieckich miejscowości będą cieszyć się z instalacji odnawialnych źródeł energii czy termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Będzie oszczędniej, efektywniej i nowocześnie. Unijne pieniądze trafią także do stołecznych teatrów.

Blisko 5 mln zł unijnego dofinansowania trafi do dwóch stołecznych teatrów. W Teatrze Dramatycznym obie sceny zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowana jest digitalizacja zbiorów i częściowe udostępnienie ich w internecie. Teatr Powszechny  zakupi nowe wyposażenie, m.in. nowoczesne oświetlenie i sprzęt audiowizualny. Natomiast w Białołęckim Ośrodku Kultury planuje się modernizację sali widowiskowej, a także zakup nowego sprzętu nagłaśniającego, oświetlenia, elementów mechaniki scenicznej oraz foteli na widowni. 

 

Modernizacja zabytków

W drugiej połowie roku będą oddane do użytku dwa zabytkowe budynki w stolicy: willa znajdująca się na Targówku przy ul. Siarczanej 6 i Pałac Koelichenów mieszczący się w dzielnicy Włochy w obrębie ulic Chrościckiego, Świerszcza, Koziorożca i Cienistej. Ponad 4,9 mln zł unijnych środków inwestor przeznaczy na ich renowację, modernizację i adaptację na cele społeczno-kulturalne.

 

W willi powstanie Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej, w którym planowana jest nowoczesna przestrzeń edukacyjno-kulturalna idealna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Poza tym w ramach projektu będzie zagospodarowany zabytkowy park przy willi.

 

W Pałacu Koelichenów powstanie Multimedialne Archiwum Miasta Ogrodu Włochy, czyli nowoczesne miejsce spotkań z lokalną historią. Archiwum będzie wyposażone w urządzenia stylizowane na lata 20. XX w., a także ekspozycję pamiątek o wartości historycznej. W pałacu mogą się odbywać m.in. spotkania historyczne, gry miejskie oraz warsztaty dla szkół. Ponadto w ramach zadania przewiduje się digitalizację części dóbr kultury.

 

OZE w mazowieckich gminach

Gmina Jaktorów zyska infrastrukturę służącą produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Inwestycja obejmie zakup i montaż 368 instalacji, tj. 159 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 109 kolektorów słonecznych i 100 pomp ciepła. Instalacje będą wykonane w 345 budynkach mieszkalnych i 23 budynkach użyteczności publicznej. Na zadanie gmina przeznaczy ponad 7,7 mln zł.

 

Natomiast w drugiej połowie 2018 r. na terenie gmin Iłów i Słubice zwiększy się udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Ponad 6 mln zł wsparcia ze środków unijnych zainwestowane będzie w zakup i montaż instalacji solarnych, pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych dla 31 budynków użyteczności publicznej i 101 indywidualnych gospodarstwach domowych i rolnych.

 

Coraz efektywniej

Już niebawem dzięki środkom unijnym (dotacja wynosi ponad 4,1 mln zł) będzie wykonana termomodernizacja trzech budynków użyteczności publicznej w Sochaczewie, tj. w dwóch budynkach Samorządowej Instytucji Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 i przy ul. Chopina 101 oraz w budynku Hali Sportowej przy ul. Chopina 101. W ramach projektu beneficjent planuje ocieplić ściany zewnętrzne, nadziemia oraz stropodachy. Wymienione będą okna i drzwi oraz instalacja centralnego ogrzewania, a instalacja elektryczna – zmodernizowana.

Unijne dofinansowanie trafi także do oczyszczani ścieków w Żyrardowie. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Żyrardów” ponad 750 tys. zł z unijnych funduszy przeznaczy na kompleksową termomodernizację tego budynku. W ramach projektu planuje się zakupić i zamontować instalacje fotowoltaiczne i system pomp ciepła powietrze-powietrze. Realizacja projektu wywrze pozytywny wpływ na środowisko, przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszy koszty energii.

Fot. Pixabay

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.