Prawo

Powiat odpowiada za stan swoich dróg

Jednostka samorządu terytorialnego odpowiada za stan dróg, którymi zarządza. Odpowiedzialność za wypadek spowodowany złym stanem technicznym jezdni obciąża jej zarządcę.

 

Uczestnik wycieczki rowerowej doznał poważnych obrażeń ciała w wyniku wypadku, do którego doszło po najechaniu przez niego na dziurę w jezdni. Droga, na której doszło do zdarzenia posiadała status drogi powiatowej. Poszkodowany wniósł do Sądu Rejonowego w Łasku pozew o zapłatę przez powiat na jego rzecz zadośćuczynienia. Sąd pierwszej instancji przychylił się do żądania zawartego w pozwie. Wskazał, że powód nie miał możliwości ominięcia wyrwy ze względu na poruszające się za nim i przed nim samochody. Według sądu rejonowego powiat jako zarządca drogi odpowiada za stan jej powierzchni. Jego obowiązkiem jest wykonywanie ogółu prac remontowych i zabezpieczających oraz przywracających pierwotny stan nawierzchni. Przywołano również art. 2 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. DzU nr 19, poz. 115 ze zm.), zgodnie z którym drogi krajowe ze względu na swe funkcje w sieci drogowej dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Sąd rejonowy powołał się także na art. 19 wspomnianej ustawy. Z jego treści wynika, że jednostka samorządu terytorialnego, do której właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg jest zarządcą drogi. Wyliczone zadania powiat powinien realizować m.in. poprzez przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg, a w razie stwierdzenia zniszczenia, obowiązkiem jest odpowiednie oznakowanie niebezpiecznego ubytku na drodze. Powiat nie zgodził się ze stanowiskiem sądu rejonowego i wniósł apelację.

 

 

Sąd Okręgowy w Sieradzu nie przychylił się do stanowiska skarżącego. Podkreślił, że poszkodowany jechał z prędkością około 15-20 km/h, z nikim nie rozmawiał, wcześniej ominął kilka dziur w jezdni, natomiast w chwili zdarzenia chwilowo zdekoncentrował się sytuacją panującą na drodze (wzmożony ruch). Sąd drugiej instancji stwierdził także, że powód w żaden sposób nie przyczynił się do wypadku. Powiatowi natomiast przypisano brak należytej staranności w związku z niedopełnieniem obowiązku monitorowania stanu drogi, która jest uczęszczana zwłaszcza w okresie od maja do czerwca i w odniesieniu do której zdarzały się już skargi.

 

 

Wyrok Sądu Okręgowego w Sieradzu z 21 lutego 2018 r., sygn. akt I Ca 20/18

 

TAGI: orzecznictwo,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane