Powstanie zespół do spraw podatków od infrastruktury kolejowej

Autor: Andrzej Gniadkowski / 22.01.2019
W samorządach
Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP zaapelowali o zajęcie się sprawą zwolnień z podatku od nieruchomości infrastruktury kolejowej. Zmiany w ustawie o podatku od nieruchomości wprowadzone ustawą o transporcie kolejowym powodują coraz większe problemy w samorządach.

Ministerstwo Infrastruktury od początku procesu legislacyjnego utrzymywało, że zmiany wprowadzone ustawą o transporcie kolejowym (z listopada 2016 roku) będą niewielkie, a tzw. bocznice prywatne nie będą podlegały zwolnieniu.

 

Tymczasem sądy orzekają inaczej – uznają, że infrastruktura użytkowana przez podmioty gospodarcze jest zwolniona z podatku od nieruchomości. Zdaniem przedstawicieli samorządów należy tak zmienić zapisy ustawy, by nie było w tej sprawie wątpliwości.

 

W trakcie posiedzenia Zespołu do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST zgłoszono wniosek o zorganizowanie wspólnego posiedzenia zespołu ds. infrastruktury oraz zespołu ds. finansów w celu rozwiązania problemu. Przedstawiciel ZPP uzupełnił, że dodatkowy problem jest związany z tym, że jeśli jakikolwiek fragment nieruchomości znajduje się na terenach kolejowych, to całość jest zwolniona z podatku.

 

O problemie pisaliśmy w numerze 1/1267 „Wspólnoty” w tekście „Tykająca bomba podatkowa i nieszczęście szerokiego toru”. Pisaliśmy tam m.in. że "zmiana przepisów podatkowych wprowadzona w listopadzie 2016 roku ustawą o transporcie kolejowym dopiero teraz, pod wpływem niekorzystnych dla samorządów wyroków sądów, nabiera rzeczywistych kształtów".

 

Przytaczaliśmy wyroki sądów, które powodują, że zwolnienia z podatku od nieruchomości dotyczą całych działek, na których znajdują się elementy infrastruktury kolejowej, nawet jeśli ta infrastruktura wykorzystywana jest do celów prywatnych. Zachęceni wyrokami przedsiębiorcy mogą zacząć masowo kwestionować wysokość płaconych podatków. Dla wielu gmin oznacza to milionowe straty.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.