Prawo

Powtórna ocena uchwały przez sąd

Jeżeli o legalności określonego aktu prawa miejscowego orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił, to sąd ten orzekając później, ze skargi innego podmiotu, jest związany dokonanymi wcześniej ocenami – co do treści odnoszących się do ogółu adresatów. Może natomiast ten sam akt prawa miejscowego skontrolować pod względem legalności w takich granicach, w jakich nie był oceniany wcześniej, tj. naruszenia indywidualnego interesu innego skarżącego.

Rada miejska przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego części osiedla leżącego  na obszarze systemu przyrodniczego miasta. Grupa mieszkańców zgłosiła radzie uwagi dotyczące działek, których są współwłaścicielami. Dotyczyły one m.in. zakazu grodzenia nieruchomości w odległości mniejszej niż 6 m od cieków wodnych oraz niezgodności w ustaleniu linii rozgraniczającej tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną z granicą systemu przyrodniczego miasta. Zdaniem skarżących w projekcie linia ta przebiega 14 m od granicy między ich działkami, a w studium w całkiem innym miejscu.  Prezydent miasta nie rozpatrzył zgłoszonych przez współwłaścicieli uwag. Po bezskutecznym wezwaniu rady do usunięcia naruszenia prawa mieszkańcy złożyli skargę do sądu. Podczas badania sprawy sąd ustalił, że uchwała podlegała już ocenie sądu w innej sprawie ze skargi innego podmiotu. W tamtej sprawie sąd oddalił skargę. Nie istnieje jednak przeszkoda, by tę samą uchwałę badać pod innym względem.

 

 

 

Prawomocny wyrok sądu zawiera rozstrzygnięcie polegające na wiążącym ustaleniu istnienia lub nie określonego stanu. Jest to tzw. powaga rzeczy osądzonej. Oznacza to, że skarga wniesiona powtórnie z niezmienionym stanem rzeczy w sprawie już osądzonej podlega odrzuceniu. Nie oznacza to jednak, że uchwały nie można powtórnie zaskarżyć.

Mimo że uchwała rady gminy była już przedmiotem oceny sądu, nie istnieje przeszkoda w postaci powagi rzeczy osądzonej, aby stała się ona przedmiotem kontroli sądowej ponownie, ze skargi innych podmiotów. Jest prawdą, że art. 101 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym nie stosuje się, jeżeli w sprawie orzekał już sąd administracyjny i skargę oddalił, jednak w orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje nie literalna, a celowościowa wykładnia tego przepisu. Artykuł 101 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym nie zamyka zatem drogi sądowej podmiotowi zamierzającemu skorzystać z trybu zaskarżenia uregulowanego w art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, ale innemu niż ten, którego skarga na tę samą uchwałę została prawomocnie oddalona.

Należy odróżnić te ustalenia planu, które odnoszą się do ogółu adresatów od tych, które wpływają na sytuację prawną konkretnej nieruchomości. Jednakże trzeba pamiętać, że jeżeli sąd administracyjny orzekał już wcześniej o legalności danego aktu prawa miejscowego, to sąd ten, orzekając później ze skargi innego podmiotu, jest związany dokonanymi wcześniej ocenami – co do treści odnoszących się do ogółu mieszkańców.

Sąd może oceniać powtórnie uchwałę w granicach, w jakich nie była oceniana wcześniej. W tym wypadku uchwała nie podlegała ocenie co do naruszenia indywidualnego interesu skarżącego.

W konsekwencji powyższych ustaleń sąd stwierdził, że w sprawie nie występuje przeszkoda w postaci powagi rzeczy osądzonej.

(Wyrok WSA w Białymstoku z 9 maja 2013 r., sygn. akt II SA/Bk 87/13)

 

TAGI: orzeczenie,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane