Poznański program dla kultury

Autor: Justyna Kamińska / 20.02.2019
W samorządach
Niwelowanie barier w dostępie do kultury oraz inicjowanie i wzmacnianie współpracy sektora kultury z biznesem – to główne zadanie, jakie stawia przed sobą miasto w Poznańskim Programie dla Kultury 2019-2023.

- Naszym celem jest podniesienie znaczenia kultury w życiu codziennym mieszkanek i mieszkańców Poznania. Chcemy, by uczestnictwo w niej było codziennością, a nie świętem - mówiła Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP. Stąd hasło przewodnie dokumentu programowego: "Kultura relacji".

 

Przyjęty niedawno Poznański Program dla Kultury 2019-2023 zakłada m.in. wspieranie miejsc peryferyjnych i intensyfikowanie działań z zakresu edukacji kulturowej. Mówi o inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy sektora kultury z biznesem. Zakłada również efektywniejsze informowanie o ofercie kulturalnej, zwiększanie dostępności wydarzeń i miejsc dla osób z niepełnosprawnościami czy tworzenie sprzyjających warunków organizacyjnych i infrastrukturalnych dla twórców kultury.

 

- Zależy nam przede wszystkim na ułatwianiu dostępu do kultury poprzez systemowe działania - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Kultura powinna docierać do mieszkańców, zwłaszcza tam, gdzie przez wiele lat niewiele się działo, jak w przypadku niektórych osiedli na peryferiach miasta. Każdy poznaniak, niezależnie od zasobności portfela, powinien mieć możliwość uczestniczenia w wysokiej jakości wydarzeniach.

 

Program, który ma charakter branżowego uzupełnienia Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+, powstawał w trakcie wielomiesięcznych konsultacji z poznańskim środowiskiem kultury oraz z mieszkankami i mieszkańcami. Realizacja programu przewidziana jest do 2023 roku, później nastąpić ma jego aktualizacja. Do tego czasu program będzie uzupełniany o konkretne działania, których celem jest lepsze dostosowanie oferty kulturalnej do potrzeb mieszkańców. Nadzorem nad wdrażaniem programu zajmie się Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.